DOLAR 22,1754 2.8%
EURO 23,8619 2.74%
ALTIN 1.399,792,85
BITCOIN 5974247,06%
İstanbul
20°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

YSK, Sandık Kurulu Başkanlarına Bilgilendirme Mesajları Gönderiyor
  • Manşet24
  • Gündem
  • YSK, Sandık Kurulu Başkanlarına Bilgilendirme Mesajları Gönderiyor

YSK, Sandık Kurulu Başkanlarına Bilgilendirme Mesajları Gönderiyor

ABONE OL
13 Mayıs 2023 10:51
YSK, Sandık Kurulu Başkanlarına Bilgilendirme Mesajları Gönderiyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

YSK Tarafından Seçim Günü Uygulanacak Kurallar

Seçim günü, ülkemizde demokratik bir hak olan oy kullanma günüdür. Bu özel günde, seçim kurulları ve sandık kurulları tarafından belirlenmiş kurallar doğrultusunda, vatandaşlarımız oy kullanacaklardır. Yüksek Seçim Kurulu (YSK), bu kuralların uygulanmasından sorumludur. Bu yazımızda, YSK tarafından seçim günü uygulanacak kuralları ele alacağız.

Sandık Kurulu Başkanlarına Gönderilecek Kısa Mesajlar

YSK, sandık kurulu başkanlarına bugün ve yarın 24, seyyar sandık kurulu başkanlarına bugün ve yarın 18, bina sorumlularına ise yarın ve seçim günü 5 kısa mesaj gönderecek. Sandık kurulu başkanları, gelen tüm bilgilendirme mesajlarını sandık kurulu üyeleri ile paylaşacak. Bu mesajlarda, sandık kurullarının doğruluğunu www.ysk.gov.tr adresinden kontrol edebilecekleri belirtilmektedir.

Oy Torbasında Bulunan Birleşik Oy Pusulaları ve Oy Zarfları

Oy torbasında bulunan birleşik oy pusulaları ve oy zarfları, seçim günü sandık kurulunun huzurunda açılacak ve sayılacak. Sandık kurulu başkanları, oy zarfı ile birleşik oy pusulalarını sayacak, oy pusulalarının arka yüzünü ve oy zarflarının ön yüzünü sandık kurulu mührü ile mühürleyecek.

Sandık Kurulu Başkanlarının Görevleri

Sandık kurulu başkanı, sandık başına gelen seçmenin önce sandık seçmen listesinden ismini bularak, imza hanesinin boş olduğunu tespit edip T.C. kimlik numarasını taşıyan, resmi dairelerce verilen soğuk damgalı, kimliğini tereddütsüz ortaya koyan, resimli ve resmi belgelerden biri ile oyunu kullandıracak, seçmenin daha sonra Sandık Seçmen Listesi’ne imzasını atmasını sağlayacak. Başkanlar, seçmene cep telefonu, fotoğraf makinesi gibi görüntü kaydedici cihazlarla oy kabinine girmesinin yasak olduğunu, varsa bunların iade edilmek üzere masa üzerine bırakılması gerektiğini söyleyecek. İsteyen görme engelli seçmenler, yanında getirdiği “Oy Pusulası Şablonu” aracılığıyla oylarını kullanabilecek. Görme engelli seçmenlere şablon ile oy kullanabilecekleri hatırlatılacak.

Sandıkların Açılış Saatleri

Sandığa gelen seçmenler, başkan tarafından sıra ile alınacak. 75 yaş ve üstü, hamileler, hastalar ve engelli seçmenler bekletilmeden oylarını verecek. Sandıklar, saat 17.00’den önce açılmayacak. Oyların sayımında önce cumhurbaşkanı seçimine ait oy pusulalarının sayım ve dökümü yapılacak. Sandık kurulu başkanları tarafından, sayım döküm işlemine başlanmadan önce, sayım döküm cetvelinin boş ve yazısız olduğu, hazırda bulunanlara gösterilecek.

Seyyar Sandık Kurullarının Görevleri

Seyyar sandık kurullarının başkanları, seçim günü saat 06.00’da ilçe seçim kurulu başkanlığında hazır bulunacak. Başkanlar, seçmenlerin adreslerine göre bir güzergah belirleyecek. Seyyar sandık kurulu başkanı, adreste seçmenin bulunmaması veya makul sürede kapının açılmaması durumunda, bu hususu sandık seçmen listesine şerh düşecek ve aynı zamanda tutanak defterine işleyerek imza altına alacak. Bu durumda o seçmenin adresine tekrar gidilmeyecek. Seyyar sandık seçmen listesinde kaydı olmayanların oy kullanmalarına izin verilmeyecek. Oy vermenin bitiş saati geldiği halde, seyyar sandık seçmen listesinde yer almasına rağmen adresine gidilemeyen seçmenler varsa bu seçmenlerin adreslerine gidilerek oy vermeleri sağlanacak.

Bina Sorumlularının Görevleri

YSK tarafından, bina sorumlularına ise “Oy verme günü, oy vermenin başlama saatinde görev yerine gelmeyen sandık kurulu başkanlarını derhal ilçe seçim kuruluna bildiriniz.”, ” Sayım ve döküm işleri biter bitmez sandık kurullarının ulaşımını sağlamak için ilçe seçim kuruluna haber veriniz.”, “Sandık kurulu binadan ayrıldıktan sonra sandık çevresini kontrol ediniz. Unutulan seçim malzemelerini ilçe seçim kuruluna teslim ediniz.” şeklinde SMS’ler atılacak.

Sonuç Olarak

Seçim günü, ülkemiz için son derece önemli bir gündür. Bu özel günde, YSK tarafından belirlenmiş kurallar doğrultusunda, sandık kurulları ve seyyar sandık kurulları görevlerini yerine getireceklerdir. Bu kurallara uymak, demokratik bir hak olan oy kullanma hakkını kullanmak için son derece önemlidir.,

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.