DOLAR 27,2835 0.13%
EURO 28,8495 0.1%
ALTIN 1.664,720,10
BITCOIN %
İstanbul
22°

PARÇALI BULUTLU

13:01

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Yargıtay, Tebligat Yönetmeliği’nde değişiklik yaparak, tebligatların eski adrese asılmasının yeterli olduğunu kararlaştırdı.
  • Manşet24
  • Gündem
  • Yargıtay, Tebligat Yönetmeliği’nde değişiklik yaparak, tebligatların eski adrese asılmasının yeterli olduğunu kararlaştırdı.

Yargıtay, Tebligat Yönetmeliği’nde değişiklik yaparak, tebligatların eski adrese asılmasının yeterli olduğunu kararlaştırdı.

ABONE OL
25 Haziran 2023 11:03
Yargıtay, Tebligat Yönetmeliği’nde değişiklik yaparak, tebligatların eski adrese asılmasının yeterli olduğunu kararlaştırdı.
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Vinç Operatörü Olarak Çalışan İşçinin İşten Atılması Hakkında

Vinç operatörü olarak çalışan bir işçi, çalıştığı şirket tarafından işten çıkarıldıktan sonra İş Mahkemesi’ne başvurdu. İşçi, vardiyalı olarak çalıştığını ve iş sözleşmesinin davalılar tarafından haklı bir sebep olmadan feshedildiğini ileri sürerek kıdem ve ihbar tazminatları ile ücret, fazla çalışma, hafta tatili, ulusal bayram ve genel tatil ücreti alacaklarının davalılardan tahsiline karar verilmesini talep etti.

Şirket, ihale makamı konumunda olduğunu savunarak davanın husumet ve esas yönünden reddini istedi. Diğer davalı şirket avukatı ise fesih bildirim tebligatında davacının iş sözleşmesinin tazminatlı olarak feshedileceğinin bildirildiğini, davacının da bunu imzalayarak kıdem ve ihbar tazminatının ödendiğini kabul ettiğini savunarak davanın reddini istedi.

Mahkeme, şirketin ihale makamı olduğu kabul edilerek son üç aylık dönem içerisinde ödenmeyen ücret alacağının tüm davalılardan, diğer alacakların ise diğer şirketten müştereken ve müteselsilen tahsiline karar verdi.

Bu karar ikinci şirket avukatı tarafından temyiz edildi. Dava dosyasını inceleyen Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, emsal nitelikte bir karara imza attı.

Yargıtay’ın Kararı:

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi’nin verdiği kararda şöyle denildi:

“Adreste tebligatın, gerçek veya tüzel kişinin bilinen en son adresinde yapılması gerekir. 7201 sayılı Kanun’un 6099 sayılı Kanun’la değişik 35’inci maddesine göre, kendisine veya adresine kanunun gösterdiği usullere göre tebliğ yapılmış olan kimse, adresini değiştirirse, yenisini derhâl tebliği yaptırmış olan kaza merciine bildirmeye mecburdur. Bu takdirde bundan sonraki tebliğler bildirilen yeni adrese yapılır.

Adresini değiştiren kimse yenisini bildirmediği ve adres kayıt sisteminde yerleşim yeri adresi de tespit edilemediği takdirde, tebliğ olunacak evrakın bir nüshasının eski adrese ait binanın kapısına asılması yeterli olacaktır. Bu durumda evrakın asılma tarihi tebliğ tarihi sayılır. Daha önce tebligat yapılmamış olsa dahi, tüzel kişiler bakımından resmî kayıtlardaki adresleri esas alınarak bu madde hükümleri uygulanır.

Şu halde Mahkemenin kabul şekline göre dahi yargılama aşamasında davalı ‘…’ şirketine yapılan tebliğlerin bila ikmal iade gelmesi nedeniyle davalının ticaret sicilinde kayıtlı adresinin araştırılarak bu adrese tebligat yapılması gerekirken bu yöntem izlenmeden doğrudan iade gelen adrese 7201 sayılı Kanun’un 35’inci maddesine göre tebliğ yapılmaya devam edilmesi savunma hakkını kısıtlar mahiyettedir. Kararın bu sebeple bozulmasına oy birliği ile hükmedilmiştir.”

Yargıtay’ın bu kararı, işçilerin iş sözleşmelerinin feshedilmesi durumunda işverenlerin tebligat yöntemlerine dikkat etmeleri gerektiği konusunda bir uyarı niteliği taşımaktadır. İşverenler, işçilerin haklarını korumak için iş kanunlarına uygun bir şekilde hareket etmelidirler.,

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.