DOLAR 28,9208 0.08%
EURO 31,4850 -0.1%
ALTIN 1.924,021,84
BITCOIN %
İstanbul
17°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Uluslararası Enerji Ajansı, Enerji Verimliliği Konusunda Küresel İklim Değişikliği İle Mücadele Çağrısı Yapıyor
  • Manşet24
  • Dünya
  • Uluslararası Enerji Ajansı, Enerji Verimliliği Konusunda Küresel İklim Değişikliği İle Mücadele Çağrısı Yapıyor

Uluslararası Enerji Ajansı, Enerji Verimliliği Konusunda Küresel İklim Değişikliği İle Mücadele Çağrısı Yapıyor

ABONE OL
7 Haziran 2023 10:07
Uluslararası Enerji Ajansı, Enerji Verimliliği Konusunda Küresel İklim Değişikliği İle Mücadele Çağrısı Yapıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ENERJİ VERİMLİLİĞİNDE GEÇEN YIL YÜZDE 2,2 İLERLEME KAYDEDİLDİ

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), Fransa Enerji Dönüşümü Bakanlığı ile birlikte Schneider Electric işbirliğinde Versay’da düzenlenen 8. Küresel Enerji Verimliliği Konferansı kapsamında “Enerji Verimliliği: Aksiyon için 10 Yıl” başlıklı raporunu yayımladı. Rapor, dünyada enerji verimliliğindeki ilerlemenin geçen yıl yüzde 2,2’ye ulaştığını gösterdi. Bu oran, son 5 yıldaki ortalamanın iki katı oldu.

Enerji talebinin yüzde 1 arttığı bir ortamda, enerji verimliliği uygulamalarında gelişim olmaması durumunda talep artışının üç kat fazla olabileceği hesaplandı. Geçen yıl küresel enerji tüketiminin yüzde 70’ini temsil eden ülkeler enerji krizine karşı verimlilik politikalarını ve önlemlerini güçlendirdi. Enerji verimliliğinde büyük çaplı farkındalık kampanyaları düzenleyen 25 ülke, tüketicileri yüksek faturalardan korumak için 900 milyar dolar harcadı.

Enerji verimliliğindeki ilerleme hızının 2030’a kadar yıllık yüzde 4’e ulaşması gerekiyor. Bu, tüketicilerin faturalarının düşürülmesi, yeni istihdam fırsatları yaratılırken sera gazı emisyonlarının azaltılması için gereklidir. Küresel enerji verimliliği yatırımlarının ise 2030’a kadar 1,8 trilyon dolara yükselmesi bekleniyor.

Enerji verimliliğinde gereken ilerleme sağlandığı takdirde dünya çapında 12 milyon yeni istihdam fırsatı oluşacak ve 800 milyon kişinin elektriğe erişimi sağlanabilecek. IEA Başkanı Fatih Birol, enerji verimliliğinde güçlü bir ivmenin yakalandığını belirterek, “2030’a kadar enerji verimliliğinde vites artırmamız ve iki kat ilerleme kaydetmemiz gerekiyor” dedi.

Enerji verimliliği aynı zamanda temiz enerji dönüşümünün için atılabilecek en kritik adımlardan biri. Schneider Electric Yönetim Kurulu Başkanı Jean-Pascal Tricoire, enerji ve iklim krizinin önlenmesinde enerji tüketiminin optimize edilmesinin birinci öncelik olduğunu ifade etti.

IEA, enerji verimliliği uygulamalarını desteklemek için hükümetlere politika önerileri sunmak amacıyla geliştirdiği araç setini güncelledi. Enerji verimliliği için acil küresel aksiyon alınması amacıyla 10 stratejik ilkenin yer aldığı araç setinde sektör bazlı politika içerikleri de bulunuyor. Araç setine bu yıl temiz pişirme imkanları ve enerji verimliliği finansmanına ilişkin iki yeni politika paketi de eklendi.

Küresel enerji ve iklim hedefleri için enerji verimliliğinde uygulanması gereken acil adımlar, IEA’nın bu yıl 7-8 Haziran’da 8’incisini düzenlediği Küresel Enerji Verimliliği Konferansı’nda masaya yatırılacak. Konferansa 80 ülkeden aralarında 30 bakan ve 50 şirket üst yöneticisi olmak üzere 700 katılımcı bekleniyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.