DOLAR 28,9179 0%
EURO 31,7869 -0.05%
ALTIN 1.899,350,14
BITCOIN %
İstanbul
13°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Türkiye’nin Yüzyılına Yön Veren Temel Felsefe: Üç Kavramla Anlatıldı!
  • Manşet24
  • Ekonomi
  • Türkiye’nin Yüzyılına Yön Veren Temel Felsefe: Üç Kavramla Anlatıldı!

Türkiye’nin Yüzyılına Yön Veren Temel Felsefe: Üç Kavramla Anlatıldı!

ABONE OL
22 Haziran 2023 15:44
Türkiye’nin Yüzyılına Yön Veren Temel Felsefe: Üç Kavramla Anlatıldı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Ekonomisi: İstikrar, Güven ve Sürdürülebilirlik

Türkiye Yüzyılı’nın temel felsefesi, istikrar, güven ve sürdürülebilirlik kavramlarıyla somutlaştırılmıştır. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, önümüzdeki dönemde izleyecekleri ekonomi politikasının bu kavramlar ekseninde şekilleneceğini belirtmiştir. Bu politika, 85 milyon vatandaşımızın ve gelecek nesillerimizin huzur ve güven içinde daha müreffeh yaşamasını sağlamayı, bireylerin ve bir bütün olarak toplumun mutluluğa ulaşmasına imkan tanıyacak ekonomik çevreyi inşa etmeyi temel vizyon edinmektedir.

Sürdürülebilir büyüme, refah ve kalkınma için vazgeçilmez ön koşuldur. Bununla birlikte, yatırım ve istihdam kararları için en önemli belirleyici etken öngörülebilirliktir. Öngörülebilirliği sağlayacak olan ise güvendir. Güven, ancak kurala göre politikalar uygulanarak temin edilebilir. Fiyat istikrarına odaklanan ve finansal istikrarı gözeten kurala dayalı para politikası, kamu kesimi mali dengesinde istikrarlı bir yapıyı ve sürdürülebilir bütçe finansmanını hedefleyen kurala dayalı öngörülebilir maliye politikası, piyasa ekonomisi, serbest kambiyo rejimi, dışa açık ekonomi ilkelerine dayalı politika çerçevesi, Türkiye’ye çok ciddi miktarda sermaye akımı sağlayacaktır. Bu da yatırımların ve üretimin finansmanını kolaylaştıracaktır. Ayrıca, Türk lirasının yeniden istikrar kazanmasını, güvenilir bir para birimi haline gelmesini sağlayacaktır. Paramızın istikrarlı ve güvenli olması, dolarizasyon belasından kurtulmak için en etkili çözümdür.

2002 yılından beri iktidarda olan hükümetlerimizin hükümet programlarındaki ekonomi politikaları, teşebbüs hürriyeti, piyasa ekonomisi, dışa açık serbest kambiyo rejimi, dalgalı kur sistemi ve enflasyon hedeflemesi modeli ilkeleri tarafından belirlenen çerçeveye dayanmaktadır. Bu çerçevede Merkez Bankası’nın aldığı kararlar da değerlendirilmelidir.

Türkiye’nin ekonomik hedeflerine ulaşması için istikrar, güven ve sürdürülebilirlik kavramlarının öneminin bilincindeyiz. Bu amaçla, Türkiye’nin ekonomik geleceği için gereken politikaları uygulamaya devam edeceğiz.,

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.