DOLAR 27,2573 0.16%
EURO 28,8974 0.16%
ALTIN 1.676,560,03
BITCOIN 7153280,68%
İstanbul
24°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Türkiye’nin Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), bu yılın hububat hasadı için yüzde 10’luk bir seviye açıkladı.
  • Manşet24
  • Ekonomi
  • Türkiye’nin Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), bu yılın hububat hasadı için yüzde 10’luk bir seviye açıkladı.

Türkiye’nin Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), bu yılın hububat hasadı için yüzde 10’luk bir seviye açıkladı.

ABONE OL
21 Haziran 2023 17:55
Türkiye’nin Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), bu yılın hububat hasadı için yüzde 10’luk bir seviye açıkladı.
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TMO Hububat Alım Fiyatları ve Üretim Primleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Türkiye’de hububat hasadı, Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz bölgeleri ile Kıyı Ege’de yoğun bir şekilde devam ediyor. Marmara ve İç Anadolu bölgelerinde ise lokal olarak başladığı belirtiliyor. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) internet sitesinde yer alan duyuruda, hububat alımlarının TMO tarafından ülke genelindeki 500’ün üzerinde noktada gerçekleştirildiği bilgisi paylaşılıyor.

TMO, hububat alım fiyatlarını 6 Haziran’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan fiyatlara göre belirlemiştir. Buna göre, ekmeklik buğdayda ton başına 8 bin 250 lira, arpada ise ton başına 7 bin lira olarak belirlenmiştir. Bu fiyatlara ek olarak Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hububat üretiminin teşvik edilmesi amacıyla 2023 yılında Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı buğday ve arpa üreticilerimize buğdayda ton başına 1000 lira ve arpada ton başına 500 lira ilave hububat üretim primi desteği verilecektir.

TMO, hububat alımları için 310’u kendi iş yeri, 230’u ise sözleşme imzaladığı lisanslı depolar olmak üzere ülke genelindeki 500’ün üzerindeki noktada alım faaliyeti göstermektedir. Hasat devam eden yerlerde tüm imkanlar seferber edilerek alım noktalarının sayısı artırılmakta, günlük randevu kapasiteleri ise azami seviyelere yükseltilmektedir.

TMO’nun alım fiyatları, referans fiyatlar olup, üreticilerin piyasaya ürün satışlarında bu hususu dikkate almaları gerekmektedir. Üreticimizin memnuniyeti ve üretimin sürdürülebilirliği için alım politikası önemli bir araçtır. Ayrıca TMO, piyasa istikrarını tesis etme, üretici ve tüketici arasındaki dengeyi kurma yönüyle de satış politikalarını kullanmaktadır.

Yaşanan pandemi, kuralık ve savaş gibi olağanüstü koşullar karşısında, TMO bu koşullara uygun satış politikaları geliştirmiş, ‘un regülasyonu’ adı altında buğday satış politikası uygulanmıştır. Olağanüstü koşulların olumsuz etkilerinin ortadan kalkması ve yeni sezon ürün arzındaki bolluk beklentisi neticesinde 2023 yılı mayıs ayı sonu itibarıyla un regülasyon çalışmalarının sonlandırıldığı bilgisi paylaşılmaktadır.

Yeni sezonda üreticiden aldığımız ürünler, alım fiyatının üzerine her türlü maliyet (depolama + personel + finansman gibi) ilave edilmek suretiyle oluşacak satış fiyatı üzerinden satılacaktır. Sanayicilerimiz ve hububat ticareti ile iştigal eden sektörün bu hususu dikkate alarak ihtiyaçlarını hasat sezonunda tedarik etmeleri menfaatlerine olacaktır.

Sonuç olarak, TMO’nun hububat alım fiyatları ve teşvikleri hakkında bilgi sahibi olmak, üreticilerimiz için oldukça önemlidir. TMO, hububat sektöründe üretim ve satış politikaları ile piyasa istikrarını sağlamayı amaçlamaktadır. Üreticilerimiz, TMO’nun referans fiyatlarını dikkate alarak piyasaya ürünlerini sunabilirler. Böylece, hem üreticilerimiz hem de sanayicilerimiz, hububat sektöründe verimli bir işbirliği gerçekleştirebilirler.,

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.