DOLAR 27,1739 0.18%
EURO 28,9692 0.2%
ALTIN 1.683,770,56
BITCOIN 7237500,45%
İstanbul
26°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

“Türkiye’nin Tarihinde Yerini Alan İlk Uçak Fabrikası Yeniden Faaliyete Geçiyor!”
  • Manşet24
  • Ekonomi
  • “Türkiye’nin Tarihinde Yerini Alan İlk Uçak Fabrikası Yeniden Faaliyete Geçiyor!”

“Türkiye’nin Tarihinde Yerini Alan İlk Uçak Fabrikası Yeniden Faaliyete Geçiyor!”

ABONE OL
19 Haziran 2023 15:39
“Türkiye’nin Tarihinde Yerini Alan İlk Uçak Fabrikası Yeniden Faaliyete Geçiyor!”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TOMTAŞ Havacılık ve Teknoloji AŞ, Türk havacılık sanayisinin en önemli yatırımlarından biridir. ASFAT, Erciyes Teknopark, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii ile TOMTAŞ Yatırım Ortaklığı tarafından kurulan TOMTAŞ Havacılık ve Teknoloji AŞ, uçak gövdesi, kanatları, kapıları, kumanda yüzeyleri, iniş takımları gibi ana montaj parçaları, pervaneler, helikopter rotorları ve motor parçaları üretmek amacıyla kurulmuştur.

TOMTAŞ Havacılık ve Teknoloji AŞ, Türk Tayyare Cemiyeti’nin 1925’te kurulması sonrasında uçak fabrikası kurmak amacıyla harekete geçilmesiyle ortaya çıkmıştır. Fabrika ilk olarak Alman Junkers firmasıyla ortaklık kurarak Tayyare ve Motor Türk AŞ adı altında 1926 yılında açılmıştır. Ancak ortaklık, Alman ve Türk işçiler arasındaki ücret farkı ve Junkers firmasının anlaşma gereği doğan yükümlülüklerini yerine getirmemesi gibi nedenlerle sona ermiştir.

TOMTAŞ’ın hisseleri Türk Tayyare Cemiyeti’ne devredildikten sonra Kayseri Uçak Fabrikası adı altında 1931 yılında yeniden açılmıştır. Fabrika, çeşitli değişimler geçirdikten sonra bugünkü Kayseri Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı’na dönüştürülmüştür.

Ancak TOMTAŞ, Türk havacılık sanayisine katkı sağlamaya devam etmek amacıyla yeniden faaliyete geçirilmeye karar verilmiştir. TOMTAŞ Havacılık ve Teknoloji AŞ, Kayseri’nin merkez Melikgazi ilçesinde kurulacak olan fabrikayla birlikte Türk havacılık sanayisine yeniden katkı sağlamak amacıyla yaklaşık 205 milyon liralık yatırım yapacaktır.

Kurulacak tesis, yıllık 420 bin kilogram üretim kapasitesine sahip olacak ve uçak gövdesi, kanatları, kapıları, kumanda yüzeyleri, iniş takımları gibi ana montaj parçaları, pervaneler, helikopter rotorları ve motor parçaları üretecektir. Tesis için 10 milyon 207 bin 500 dolarlık makine ve teçhizat ithal edilecektir.

TOMTAŞ Havacılık ve Teknoloji AŞ, bölgesel-öncelikli yatırım kapsamında değerlendirilen tesis için faiz desteği, gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası, sigorta primi işveren hissesi 7 yıl, vergi indirimi yüzde 80, yatırım katkı oranı yüzde 40 olmak üzere bir dizi teşvik imkanından yararlanacaktır.

TOMTAŞ Havacılık ve Teknoloji AŞ faaliyete geçtiğinde 50 kişinin istihdamı öngörülmektedir. Tesisle ilgili çalışmalar sürerken istihdam edilecek kadroların oluşturulması için de çalışmalar yapılıyor. Bu kapsamda CMM kalite kontrol uzmanı, CNC operatörü, üretim müdürü, cad-cam mühendisi ve kalite müdürü pozisyonları için işe alım süreçleri yürütülüyor.

TOMTAŞ Havacılık ve Teknoloji AŞ’nin yeniden faaliyete geçirilmesi, Türk havacılık sanayisi için büyük bir adım olacaktır. Yapılacak yatırım ve üretim faaliyetleri sayesinde Türk havacılık sektörü daha da gelişecek ve uluslararası arenada daha rekabetçi hale gelecektir.,

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.