DOLAR 27,2835 0.13%
EURO 28,8495 0.1%
ALTIN 1.664,720,10
BITCOIN %
İstanbul
22°

PARÇALI BULUTLU

13:01

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Türkiye’de 2 Milyon Bağımsız Birim Dönüştürüldü: İşte Detaylar!
  • Manşet24
  • Gündem
  • Türkiye’de 2 Milyon Bağımsız Birim Dönüştürüldü: İşte Detaylar!

Türkiye’de 2 Milyon Bağımsız Birim Dönüştürüldü: İşte Detaylar!

ABONE OL
25 Haziran 2023 16:32
Türkiye’de 2 Milyon Bağımsız Birim Dönüştürüldü: İşte Detaylar!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kentsel Dönüşüm Çalışmaları Ülke Genelinde Devam Ediyor

Türkiye, deprem gerçeğiyle yaşayan bir ülke. Bu nedenle Türkiye, afetlerle baş etmek ve şehirlerin sağlamlığını artırmak için kentsel dönüşüm çalışmalarına hız vermiştir. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Türkiye’nin afetlere hazırlama ve şehirlerin sağlamlığını artırma hedefleri doğrultusunda yürütülen kentsel dönüşüm çalışmalarını aralıksız sürdürdüklerini belirtti.

Bakan Özhaseki, Türkiye’deki dönüşümü eksiksiz gerçekleştirmek, yapı stokunu yenilemek ve dönüştürülmeyen bina bırakmamak için çalıştıklarını vurguladı. Ülkemizin deprem gerçeğiyle yüzleştiğini belirten Bakan Özhaseki, Sayın Cumhurbaşkanı’nın ortaya koyduğu vizyonla 81 ilde sağlıksız yapı stokunu yenilediklerini ifade etti. Bugüne kadar kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında 2 milyon 44 bin 964 bağımsız birimin yapımını tamamladıklarını belirten Bakan Özhaseki, şehirlerimizin tamamını deprem başta olmak üzere afetlere karşı hazırlayana kadar kentsel dönüşüm çalışmalarına devam edeceklerini söyledi.

Türkiye’de Kentsel Dönüşüm Çalışmaları Neleri Kapsıyor?

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı öncülüğünde 16 Mayıs 2012 tarihinde yürürlüğe giren 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında yapılan kentsel dönüşüme yönelik veriler de paylaşıldı. Buna göre, Türkiye’yi afetlere hazırlama hedefi çerçevesinde çalışmalarını sürdüren Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü, 81 ilde tespit edilen riskli yapılarda depremin yıkıcılığını minimum düzeye çekme hedefiyle kentsel dönüşüm sürecini devam ettiriyor.

Rezerv yapı alanları ve riskli yapı olarak toplam 1 milyon 918 bin 855 bağımsız birim kentsel dönüşüm kapsamına alındı. Bu kapsamda 977 bin 874 bağımsız birimin yıkımı gerçekleştirildi ve 2 milyon 44 bin 964 bağımsız birimin de yapımı tamamlandı. Buna ilave olarak 68 bin 551 bağımsız birimin yapımına ve 220 bin 589 bağımsız birimin ise proje çalışmalarına devam ediliyor.

Türkiye’nin 59 ilinde ilan edilen riskli alanlar ve 65 ilde belirlenen rezerv yapı alanları ile 81 ilde tespit edilen riskli yapılar üzerinde kentsel dönüşüm çalışmaları sürüyor. Kira yardımı, faiz desteği, kamulaştırma gideri, proje çalışmaları ve yapım faaliyetleri gibi kentsel dönüşüm uygulamalarına yönelik bugüne dek 39,8 milyar lira kaynak sağlandı ve bu tutarın güncel değeri 89,9 milyar lira olarak belirlendi.

Kentsel Dönüşüm Çalışmalarının Hedefi

Türkiye’de kentsel dönüşüm çalışmaları, şehirlerin sağlamlığını artırmak, afetlere hazırlıklı hale getirmek ve yaşanabilir şehirler oluşturmak amacıyla gerçekleştiriliyor. Bu doğrultuda 5 yıllık sürede her yıl 400 bin konut olmak üzere öncelikle 2 milyon konutun dönüşümü hedefleniyor. Zemin durumu açısından tehlike arz eden konutlar öncelikli olarak afetlere hazır hale getirilecek.

Sonuç

Türkiye, afetlerle baş etmek ve şehirlerin sağlamlığını artırmak için kentsel dönüşüm çalışmalarına büyük önem vermektedir. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin açıklamalarına göre, Türkiye’de kentsel dönüşüm çalışmaları hızla devam etmektedir. Bakan Özhaseki’nin ifade ettiği gibi, şehirlerimizin tamamını deprem başta olmak üzere afetlere karşı hazırlayana kadar kentsel dönüşüm çalışmalarına devam edilecektir.,

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.