DOLAR 22,7353 5.3%
EURO 24,5000 5.49%
ALTIN 1.405,253,25
BITCOIN %
İstanbul
20°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Türkiye, Sağlıkta Kalite Sistemi Uygulaması İle Yeni Bir Döneme Adım Atıyor
  • Manşet24
  • Gündem
  • Türkiye, Sağlıkta Kalite Sistemi Uygulaması İle Yeni Bir Döneme Adım Atıyor

Türkiye, Sağlıkta Kalite Sistemi Uygulaması İle Yeni Bir Döneme Adım Atıyor

ABONE OL
26 Mayıs 2023 16:50
Türkiye, Sağlıkta Kalite Sistemi Uygulaması İle Yeni Bir Döneme Adım Atıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sağlıkta Kalitenin Geliştirilmesi ve Değerlendirilmesine Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile birlikte Türkiye Sağlıkta Kalite Sistemi kapsamında, sağlık kurum ve kuruluşlarının kalite standartlarına uygun düzenlemeler yapması gerektiğini biliyor muydunuz? Bu yönetmelik ile birlikte Sağlık Bakanlığı, kamu ve özel sektöre ait tüm sağlık kurum ve kuruluşlarının, Türkiye Sağlıkta Kalite Sistemi standartlarına uygun düzenlemeler yapmasını zorunlu hale getirdi.

Sağlık kurum ve kuruluşları, hastaların ve çalışanların güvenliği ve memnuniyetine odaklanan standartların tamamını içeren Sağlıkta Kalite Standartları (SKS) doğrultusunda öz değerlendirmelerini yapacak. Bu değerlendirmeden elde edilen veriler, ilan edilen takvime göre Bakanlıkça oluşturulan elektronik sisteme kaydedilecek ve bu çerçevede gerekli görülen iyileştirme faaliyetleri yürütülecek. Ayrıca, sağlık kurum ve kuruluşlarına kalite, hasta ve çalışan güvenliği puanı verilecek ve bu puanlar SKS standartlarına uygun olarak hesaplanacak.

Sağlık kurum ve kuruluşları, değerlendirmeler sonucunda tespit edilen standart ve göstergelere yönelik kalite iyileştirme eylem planlarını hazırlayacak. Bu eylem planları, sağlık kurum ve kuruluşlarının ilgili yılda aldıkları kalite puanlarına yansıyacak.

Sağlıkta kalite standartlarına ilişkin rehberler Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanarak internet sitesinden yayımlanacak. Ayrıca SKS konusunda uzaktan veya yüz yüze eğitim faaliyetleri de düzenlenecek. Sağlıkta kalite çalışmalarını koordine etmek, izlemek, değerlendirmek ve raporlamak amacıyla il sağlık müdürüne bağlı olarak “il kalite koordinatörlüğü”, sağlık kurum ve kuruluşlarında ise “kalite yönetim birimleri” kurulacak.

Sağlık kurum ve kuruluşlarına sağlanan bu desteğin yanı sıra, uluslararası akreditasyonu yapılan standartlar kapsamında akreditasyon belgesi alan sağlık kurum ve kuruluşları, belgenin geçerli olduğu süre boyunca sağlıkta kalite değerlendirmelerinden muaf tutulacak. Ayrıca, sağlık kurum ve kuruluşlarına SKS logo kullanım hakkı ve ilgili mevzuatı çerçevesinde plaket veya başarı belgesi verilecek.

Sonuç olarak, Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan Sağlıkta Kalitenin Geliştirilmesi ve Değerlendirilmesine Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile sağlık sektöründe kalite standartlarına uygun faaliyetlerin yürütülmesi zorunlu hale getirildi. Sağlık kurum ve kuruluşları, SKS standartlarına uygun olarak öz değerlendirmelerini yapacak ve kalite puanlarına göre değerlendirilecek. Bu yönetmelik ile sağlık sektöründe kalite standartlarına uygun düzenlemeler yapılması, sağlık hizmeti kalitesinin artırılması ve hasta memnuniyetinin sağlanması amaçlanmaktadır.,

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.