DOLAR 23,3860 1.18%
EURO 25,2104 0.35%
ALTIN 1.473,630,88
BITCOIN %
İstanbul
22°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Türkiye Reel Kesim Güven Endeksi Yükselişte!

Türkiye Reel Kesim Güven Endeksi Yükselişte!

ABONE OL
24 Mayıs 2023 11:13
Türkiye Reel Kesim Güven Endeksi Yükselişte!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, 2021 yılının mayıs ayına ilişkin İktisadi Yönelim İstatistikleri ve Reel Kesim Güven Endeksi raporunu açıkladı. Rapor, Türkiye’deki imalat sanayinde faaliyet gösteren 1.743 iş yerinin yanıtlarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla elde edildi. Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE), mayıs ayında bir önceki aya kıyasla 0,3 puan artarak 108,3 seviyesinde gerçekleşti. Mevsimsellikten arındırılmış olan RKGE-MA ise bir önceki aya göre değişmeyerek 105,1 seviyesinde kaldı.

Gelecek 3 aydaki ihracat sipariş miktarı, gelecek 3 aydaki üretim hacmi ve son 3 aydaki toplam sipariş miktarına ilişkin değerlendirmeler endeksi artış yönünde etkiledi. Ancak sabit sermaye yatırım harcaması, genel gidişat, gelecek 3 aydaki toplam istihdam, mevcut mamul mal stoku ve mevcut toplam sipariş miktarına ilişkin değerlendirmeler endeksi azalış yönünde etkiledi.

Son 3 aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacminde artış bildirenler lehine olan seyir bir önceki aya göre zayıflarken, iç piyasa sipariş miktarında artış bildirenler lehine olan seyir bir önceki aya göre güçlendi. İhracat sipariş miktarında azalış bildirenler lehine olan seyir ise artış bildirenler lehine döndü. Mevcut toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğu yönündeki değerlendirmeler ile mevcut mamul mal stokları seviyesinin mevsim normallerinin üstünde olduğu yönündeki değerlendirmelerin bir önceki aya göre güçlendi.

Gelecek 3 aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmi, ihracat sipariş miktarı ve iç piyasa sipariş miktarında bir önceki ayda artış bekleyenler lehine olan seyir güçlenirken, gelecek 3 aydaki istihdam ve gelecek 12 aydaki sabit sermaye yatırım harcamasına ilişkin artış yönlü beklentiler ise zayıfladı.

Ortalama birim maliyetlerde gelecek 3 ayda artış bekleyenler lehine olan seyir güçlenirken, son 3 ayda artış olduğunu bildirenler lehine olan seyir zayıfladı. Gelecek 3 aydaki satış fiyatına ilişkin artış yönlü beklentiler güçlenirken, gelecek 12 aylık dönem sonu itibarıyla yıllık ÜFE beklentisi bir önceki aya göre 4,8 puan azalarak yüzde 62,8 seviyesinde gerçekleşti.

İçinde bulunduğu sanayi dalındaki genel gidişat konusunda, bir önceki aya kıyasla daha iyimser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 8,4’e, daha kötümser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 16,5’e yükselirken, aynı kaldığını belirtenlerin oranı yüzde 75,1’e geriledi.

Bu veriler ışığında, Türkiye’deki imalat sektörünün genel olarak olumlu bir performans gösterdiği görülüyor. Gelecek dönemler için ihracat ve iç piyasa siparişlerinde artış bekleyenlerin sayısı artarken, sabit sermaye yatırım harcamalarında bir azalış bekleniyor. Bu durum, Türkiye’nin ekonomik büyümesi açısından önemli bir gösterge olarak değerlendirilebilir.,

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.