DOLAR 27,1479 0.08%
EURO 29,0073 0.11%
ALTIN 1.680,480,38
BITCOIN %
İstanbul
27°

AÇIK

05:17

İMSAK'A KALAN SÜRE

Türkiye, Nükleer Enerji Üretiminde Yeni Adımlar Atıyor: 2. ve 3. Santraller için Görüşmeler Sürüyor
  • Manşet24
  • Ekonomi
  • Türkiye, Nükleer Enerji Üretiminde Yeni Adımlar Atıyor: 2. ve 3. Santraller için Görüşmeler Sürüyor

Türkiye, Nükleer Enerji Üretiminde Yeni Adımlar Atıyor: 2. ve 3. Santraller için Görüşmeler Sürüyor

ABONE OL
21 Haziran 2023 14:57
Türkiye, Nükleer Enerji Üretiminde Yeni Adımlar Atıyor: 2. ve 3. Santraller için Görüşmeler Sürüyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Nükleer Enerji Fuarı İstanbul\’da Başladı

Dünya genelinden birçok nükleer enerji firmasının yer aldığı 5. Nükleer Santraller Fuarı ve 9. Nükleer Santraller Zirvesi İstanbul\’da başladı. Fuarın açılış oturumunda konuşan Nükleer Enerji ve Uluslararası Projeler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Salih Sarı, ikinci nükleer santralin inşa edilmesi planlanan Sinop sahasında gerekli etütlerin tamamlandığını belirtti.

Güney Kore ve Rusya Federasyonu ile Görüşmeler Devam Ediyor

Salih Sarı, Sinop sahasına yönelik şu anda Güney Kore ve Rusya Federasyonu ile görüşmelerinin devam ettiğini belirterek, Türkiye’nin nükleer enerji alanında büyük bir potansiyele sahip olduğunu vurguladı.

Trakya Bölgesinde Yapılacak Üçüncü Nükleer Santralle İlgili Çalışmalar

Ayrıca Trakya bölgesinde yapılacak üçüncü nükleer santralin kurulumuna yönelik de Çin hükümetiyle görüşmelerin devam ettiği açıklanırken, dördüncü bir nükleer santrale yönelik saha araştırmalarının da devam ettiği ifade edildi.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali\’nde İlk Reaktör Sona Yaklaşıyor

Akkuyu Nükleer AŞ Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Anton Dedusenko, Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) ilk reaktörünün faaliyete geçme süresine ilişkin açıklamalarda bulundu. Dedusenko, birinci ünitenin bu yıl bitmeden inşaat ve montaj işlerinin tamamlanacağını belirterek, diğer üç ünitenin önünü açtıklarını ifade etti.

Rosatom, Türkiye ile Yeni İş Birliği Yollarını Görüşmeye Her Zaman Açık

Dedusenko, Türkiye ile ortaklıklarına büyük değer verdiklerini ve bu ortaklığın gelişmesi için büyük bir potansiyel gördüklerini belirtti. Rosatom’un Türkiye ile yeni iş birliği yollarını görüşmeye her zaman açık olduğunu ifade eden Dedusenko, büyük kapasiteli NGS inşası için yeni projelerin de dahil olduğu iş birliği fırsatlarının bulunduğunu söyledi.

Türkiye, Nükleer Enerji Ülkesi Olma Yolunda

Çin Devlet Enerji Yatırım Şirketi Türkiye Projesi Başkanı Wang Xiaohang da Türkiye’nin nükleer enerji alanında atacağı adımları hayranlıkla takip ettiklerini belirtti. Xiaohang, Türkiye’nin önemli bir nükleer enerji ülkesi olacağına inandıklarını söyledi.

Ankara Sanayi Odası Nükleer Sanayi Kümelenmesi ile Kore Nükleer Derneği İş Birliği Güncellendi

Nükleer teknoloji alanında Türk sanayicisinin daha fazla yer alması hedefiyle Ankara Sanayi Odası Nükleer Sanayi Kümelenmesi ile Kore Nükleer Derneği arasında 2021 yılında imzalanan iyi niyet anlaşması güncellendi.

Sonuç Olarak

Nükleer enerji sektörü dünya genelinde hızla gelişirken, Türkiye de bu alanda büyük adımlar atmaya devam ediyor. Nükleer Enerji Fuarı ve Santraller Zirvesi de bu alanda önemli bir etkinlik olarak öne çıkıyor. Türkiye’nin, nükleer enerji alanında atacağı adımlarla önemli bir nükleer enerji ülkesi olacağına kesin gözüyle bakılıyor.,

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.