DOLAR 23,5355 1.68%
EURO 25,3644 1.02%
ALTIN 1.482,651,49
BITCOIN 6209110,90%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Türk Savunma Sanayisi Yeniliklerine Bir Yenisi Daha Eklendi: Altay Tankı, AKKOR Aktif Koruma Sistemi İle Güçlendirildi!
  • Manşet24
  • Bilim & Teknoloji
  • Türk Savunma Sanayisi Yeniliklerine Bir Yenisi Daha Eklendi: Altay Tankı, AKKOR Aktif Koruma Sistemi İle Güçlendirildi!

Türk Savunma Sanayisi Yeniliklerine Bir Yenisi Daha Eklendi: Altay Tankı, AKKOR Aktif Koruma Sistemi İle Güçlendirildi!

ABONE OL
12 Mayıs 2023 14:20
Türk Savunma Sanayisi Yeniliklerine Bir Yenisi Daha Eklendi: Altay Tankı, AKKOR Aktif Koruma Sistemi İle Güçlendirildi!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ASELSAN Altay Tankı İçin AKKOR Aktif Koruma Sistemi Geliştirdi

ASELSAN, Türkiye’nin milli tankı olan Yeni Altay Tankı için AKKOR Aktif Koruma Sistemi’ni geliştirdi. Bu sayede Türkiye, bu sistemleri tankları üstünde hizmete almış dünyadaki iki ülkeden biri olma başarısını gösterdi.

ASELSAN tarafından yapılan açıklamada, AKKOR Aktif Koruma Sistemi’nin Altay Tankı’na entegre edilmesiyle birlikte Türkiye’nin, bu sistemi tankları üstünde hizmete almış dünyadaki iki ülkeden biri olmanın haklı gururunu yaşadığı ifade edildi.

Altay Tankı’nın ateş gücü, mobilite ve beka açısından üst seviyeye taşınması için geliştirilen sistemler, tanka yüksek atış gücü, yüksek beka kabiliyeti ve kendini koruma yetenekleri kazandırdı.

ASELSAN, Altay Seri Üretim Projesi kapsamında üretilecek tanklara; Atış Kontrol Sistemi, Elektrikli Top ve Kule Takat Sistemi, Komuta Kontrol Muhabere ve Bilgi Sistemi, Sürücü Görüş Sistemi, Lazer Uyarı Sistemi, Uzaktan Komutalı Silah Sistemi, Muharebe Sahası Tanıma ve Tanıtma Sistemi, Yakın Mesafe Gözetleme Sistemi, AKKOR Aktif Koruma Sistemi ve gömülü eğitim simülatörü ile bu ürünlere yönelik kullanıcı/bakım eğitimlerinin verilmesine yönelik araçlar sağlıyor.

Tüm ürünlerin mekanik, elektronik, optik ve yazılımları ASELSAN’ın geliştirmesi sayesinde tüm birimler arasındaki haberleşme en etkin şekilde gerçekleştiriliyor. Örneğin, Tank Lazer Uyarı Sistemi tarafından algılanan bir tehdidin bilgisi aynı anda Atış Kontrol Sistemi, Uzaktan Komutalı Silah Sistemi, Komuta Kontrol Sistemi, Aktif Koruma Sistemi’ne iletilebiliyor. Bu sayede kullanıcı ana silah veya uzaktan komutalı silahını tehdit doğrultusunda yönlendirip tedbir alabiliyor.

ASELSAN’ın geliştirdiği sistemi, gömülü eğitim yeteneği de yer alıyor. Gömülü eğitim, gerçek sistem üzerinde sistem birimleri kullanılarak alınan eğitimi ifade ediyor. Bu sayede gerçek sistem kullanıcısı, tankın operasyonel olarak kullanılmadığı zamanlarda farklı senaryolar işleterek yetkinliklerini geliştirebiliyor. Gömülü eğitim yeteneği ile Altay’da görev yapan personel, kullandığı platformda eğitilecek.

Altay Tankı’nın en ayırt edici özelliklerinden birini, beka kabiliyetini çok önemli seviyede artıran AKKOR Aktif Koruma Sistemi’ne sahip olması oluşturuyor. Tehdidi, tespit sonrasında bir saniyenin altında sürede etkisiz hale getiren AKKOR Sistemi, 4 bileşenden oluşuyor. Bunlar, tanka yaklaşan anti tank roket veya füzeyi tespit ve takip görevini yürüten radar, tüm sistemi yöneten merkezi yönetim bilgisayarı, imha noktasına karşı tedbir mühimmatını çok yüksek hızla yönlendiren mühimmat atıcısı ve üzerinde yüksek hassasiyette çalışan radar bulunan fiziksel imha mühimmatı gibi ana bileşenleri kapsıyor.

AKKOR Sistemi’nin geliştirme çalışmalarında binden fazla atış gerçekleştirildi. Bunun sonucunda sistem, yüksek başarım seviyesine getirildi. Son 20 yıl içinde onlarca firma ve ülke Aktif Koruma Sistemi’ni geliştirme çalışmaları başlatırken, Türkiye’nin dışında sadece iki ülke envantere girebilecek bir sistem geliştirdi.

Yeni Altay Tankı’nın ASELSAN ürünleri, tankçılıkta “Demir Üçgen” olarak adlandırılan ateş gücü, mobilite ve beka başlıkları altında toplanıyor. ASELSAN, Yeni Altay Tankı’nın ateş gücü için VOLKAN-II Atış Kontrol Sistemi, SARP Uzaktan Komutalı Silah Sistemi, Nişancı İkinci Derece Görüş Alt Birimi, Tank Mürettebat Eğitim Sistemi, Muharebe Sahası Tanıma ve Tanıtma Sistemi; mobilite için Tank Sürücü Görüş Sistemi ve Kule Kayar Bileziği; beka kabiliyeti için ise AKKOR Aktif Koruma Sistemi, Tank Komuta Kontrol Muhabere Bilgi Sistemi, Tank Lazer Uyarı Sistemi, ÖRÜMCEK Yakın Mesafe Gözetleme Sistemi, Telsiz Sistemi ve İç Haberleşme Sistemi ile sağlıyor.

Sonuç olarak, ASELSAN tarafından geliştirilen AKKOR Aktif Koruma Sistemi, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ve Türkiye’nin milli tankı olan Yeni Altay Tankı’na büyük bir güç kazandırdı. Bu sistem, Türkiye’nin tank teknolojileri konusundaki başarısını bir kez daha gösterdi.,

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.