DOLAR 27,1642 0.15%
EURO 28,9765 0.22%
ALTIN 1.682,620,50
BITCOIN 7249510,70%
İstanbul
26°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Tüketici Haklarını Koruyan Kurumlar, Aldatanlara 39,5 Milyon Lira Ceza Kesti
  • Manşet24
  • Ekonomi
  • Tüketici Haklarını Koruyan Kurumlar, Aldatanlara 39,5 Milyon Lira Ceza Kesti

Tüketici Haklarını Koruyan Kurumlar, Aldatanlara 39,5 Milyon Lira Ceza Kesti

ABONE OL
19 Haziran 2023 13:38
Tüketici Haklarını Koruyan Kurumlar, Aldatanlara 39,5 Milyon Lira Ceza Kesti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Reklam Kurulu Tüketicileri Koruyor

Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu, tüketicileri korumak amacıyla yaptığı toplantıda, haksız ticari uygulamalara ve aldatıcı reklamlara karşı önemli kararlar aldı.

Yapılan açıklamaya göre, Kurul, tüketicileri aldatan, yanıltan, tecrübe ve bilgi eksikliklerini istismar eden reklamlar ile haksız ticari uygulamalara erişim engeli dahil pek çok idari yaptırım uyguladı.

Bu ayki toplantıda görüşülen 219 dosyadan 200’ü mevzuata aykırı bulundu ve söz konusu reklam ve ticari uygulamalar hakkında durdurma cezası ile birlikte 9 milyon 713 bin 552 lira idari para cezası uygulanmasına ve 12 dosya için erişim engeli tedbiri uygulanmasına karar verildi.

Yılın ilk 5 ayında Kurul tarafından 1159 dosya hakkında görüş ve değerlendirmelerde bulunuldu. Aldatıcı reklam veya haksız ticari uygulama olduğu tespit edilen 1031 dosya hakkında durdurma ve 39 milyon 555 bin 306 lira idari para cezası uygulanması ile 28 dosyada erişimin engellenmesi uygun bulundu.

Vize Hizmeti Veren Firmaların Aldatmacaları

Kurulun son toplantısının ana gündem başlıklarından birisi de vize almak isteyen vatandaşları yanıltarak konsolosluk yetkili temsilcisi izlenimi veren internet sitelerinin faaliyetleri oldu.

Çeşitli ülkelere ait elçilik ve konsoloslukların yetkili temsilcisi izlenimi uyandırmak amacıyla oluşturdukları internet siteleri aracılığıyla vize hizmeti almak isteyen tüketicilerin güvenini kötüye kullanarak aldatma ve yanıltma kastıyla gösterdikleri faaliyetler sonucunda tüketici mağduriyetine neden olan firmalar toplantıda değerlendirildi.

Bu kapsamda, 8 firma hakkında durdurma ve idari para cezası verilmesi, ayrıca ilgili internet sitelerine erişimin engellenmesi kararlaştırıldı.

Sahte Tüketici Yorumlarına Cezalar

Kurul, kullanıcı deneyimlerine yönelik sahte yorumları da toplantısında ele aldı.

Başta e-ticaret pazar yerleri olmak üzere internet üzerinden kurulan mesafeli sözleşmelerde satın alma tercihlerinde önemli bir yeri olan kullanıcı deneyimlerine ilişkin sahte ve asılsız tüketici değerlendirmeleri ile sıralama uygulamaları incelendi.

Bu şekilde, satıcı, sağlayıcılar ya da satılan ürün hakkında haksız rekabete ve tüketici mağduriyetine yol açacak şekilde gerçek dışı algıya sebebiyet veren uygulamalar ele alındı. Söz konusu eylemlerde bulunanlar hakkında durdurma ve idari para cezası ve verilmesine, ayrıca ilgili internet sitelerine erişimin engellenmesine karar verildi.

Reklam Kurulu Tüketicileri Koruyarak Haksızlıklara Engel Oluyor

Reklam Kurulu, tüketicileri koruyarak haksız ticari uygulamalara ve aldatıcı reklamlara karşı önemli kararlar aldı. Bu kararlar, tüketicilerin mağduriyetini önleyerek hem tüketicileri hem de işletmeleri korumayı amaçlamaktadır.

Kurul, aldatıcı reklamlar ve haksız ticari uygulamalar hakkında aldığı kararlarla, tüketicilerin yanıltılması ve aldatılmasının önüne geçmektedir. Ayrıca, vize hizmeti veren firmaların yanıltıcı faaliyetlerine ve sahte tüketici yorumlarına da cezalar uygulayarak, tüketicilerin yanıltılmasını engellemektedir.

Bu kararlar, tüketicilerin haklarının korunması ve haksızlıklara engel olunması açısından son derece önemlidir. Reklam Kurulu, tüketicilerin haklarını koruyarak, adil bir ticaret ortamı oluşmasına katkı sağlamaktadır.,

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.