DOLAR 20,8983 0.38%
EURO 22,5424 0.07%
ALTIN 1.329,320,54
BITCOIN %
İstanbul
26°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Ticaret Bakanlığı, Firmaları Güvenli Ürünler Konusunda Bilgilendirecek!
  • Manşet24
  • Ekonomi
  • Ticaret Bakanlığı, Firmaları Güvenli Ürünler Konusunda Bilgilendirecek!

Ticaret Bakanlığı, Firmaları Güvenli Ürünler Konusunda Bilgilendirecek!

ABONE OL
20 Mayıs 2023 12:11
Ticaret Bakanlığı, Firmaları Güvenli Ürünler Konusunda Bilgilendirecek!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ürün Güvenliği Kanunu ile Ürünlere İlişkin Temel Kurallar

Türkiye’de piyasaya sürülen ürünlerin güvenliği, Mart 2021 tarihinde yürürlüğe giren Ürün Güvenliği ve Teknik Düzenlemeler Kanunu ile düzenlenmektedir. Bu Kanun, ürünlerin piyasaya arzı, uygunluk değerlendirmesi, piyasa gözetimi ve denetimi ile ilgili usul ve esasları belirlemiştir. Ayrıca, teknik düzenlemelere uygun ve güvenli ürünlerin piyasaya arz edilmesini şart koşmuştur.

Ürün Güvenliği Kanunu’nun amacı, dış ticarete konu ve iç piyasaya arz edilen ürünlerin, insan sağlığı, can ve mal güvenliği, hayvan-bitki yaşam ve sağlığı, çevre ve tüketicinin korunması açısından sahip olması gereken asgari güvenlik koşullarını sağlamaktır. Bu sayede, ürünlerin teknik düzenlemelere uygun ve güvenli olmasının sağlanması, tüketicilerin daha etkin korunması, ürün güvenliği alanında farkındalığın artması, özellikle imalatçı ve ihracatçılar açısından yerli üretimin desteklenmesi ve katma değerli ürün ihracatında artış sağlanması hedeflenmektedir.

Kanun kapsamında, yetkili kamu kuruluşu gerektiğinde kanun kapsamına giren konulara ilişkin şikayetlerin ulaştırılabileceği veya bilgi alınabilecek ürün güvenliği yardım masası oluşturması ve bu birimin görev alanına giren konular ile irtibat bilgilerini uygun şekilde duyurması öngörülmüştür.

Ticaret Bakanlığı da Kanun’daki bu hüküm kapsamında, gümrük ve dış ticaret bölge müdürlükleri bünyesinde “Güvenli Ürün Danışma Ofisi” adıyla masalar oluşturmuştur. Bu ofislerde, Bakanlığın sorumluluğundaki ürün gruplarına yönelik ilgili sektörlerde faaliyet gösteren firmalara teknik mevzuata uyum konusunda destek verilmesi amaçlanmaktadır.

Bakanlık, ülke genelindeki sanayi ve ticaret odaları için bir yazı kaleme alarak, söz konusu ofislerin kurulması konusunda bilgilendirmede bulunmuştur. Yazıda, söz konusu ürünlere yönelik faaliyette bulunan firmaların, ofislerden teknik destek alabileceği belirtilmiştir.

Ürün Güvenliği Kanunu, çocuk kullanım ve bakım ürünleri gibi özellikle hassas ürünleri de kapsamaktadır. Bakanlığın sorumluluğunda bulunan deterjanlar, hava aromatize edici ürünler, havuz suyunda kullanılan yardımcı kimyasal maddeler, kağıt ürünler, kırtasiye ürünleri, tekstil, oyuncaklar, diş fırçaları, emzik ve biberon gibi çocuk kullanım ve bakım ürünlerine yönelik faaliyet gösteren üretici, ihracatçı ve ithalatçı firmalara destek olunması öngörülmüştür.

Sonuç olarak, Ürün Güvenliği Kanunu ile ürünlere ilişkin temel kurallar belirlenmiş ve ürünlerin teknik düzenlemelere uygun ve güvenli bir şekilde piyasaya arz edilmesi sağlanmıştır. Bu sayede tüketicilerin daha güvenli bir alışveriş deneyimi yaşaması, üreticilerin yerli üretiminin desteklenmesi ve katma değerli ürün ihracatında artış sağlanması hedeflenmektedir.,

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.