DOLAR 27,1664 0.13%
EURO 28,9248 0.06%
ALTIN 1.682,260,47
BITCOIN %
İstanbul
21°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Teknoloji Sektörüne Rekor Yatırım: 21,2 Milyar Lira!

Teknoloji Sektörüne Rekor Yatırım: 21,2 Milyar Lira!

ABONE OL
9 Haziran 2023 16:32
Teknoloji Sektörüne Rekor Yatırım: 21,2 Milyar Lira!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BİT Yatırımlarında Kamu Kurumları Liderliği Kimde?

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı verilerine göre, Türkiye’de merkezi yönetim kurumlarının BİT yatırımları için 21 milyar 203 milyon lira ödenek ayrılmış durumda. Bu yatırımların amacı, kamu kurumlarının dijital altyapısını iyileştirmek ve vatandaşlara daha iyi hizmet sunmak.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), bu yıl en fazla BİT yatırımı yapacak olan kamu kurumları arasında birinci sırada yer alıyor. Mobil Haberleşme Altyapısı Olmayan Yerleşim Yerlerine Altyapı Kurulması ve Büyük Veri İçin Donanım-Altyapı Genişletme gibi projelerde yatırım yapacak olan BTK, söz konusu yatırımlara yaklaşık 3 milyar lira ayırdı. Bu ödeneğin 2 milyar 752 milyon liralık bölümü mobil haberleşme altyapısı kurulumu için kullanılacak.

Ticaret Bakanlığı ise 2 milyar 926 milyon liralık yatırım ödeneğiyle ikinci sırada yer alıyor. Milli Araç ve Konteyner Tarama Sistemleri, Bilgi Sistemleri İdame ve Yenileme gibi projelere yatırım yapacak olan bakanlık, dijital altyapısını güçlendirmeyi hedefliyor.

Milli Eğitim Bakanlığı da teknoloji altyapısına en çok yatırım yapan kurumlar arasında üçüncü sıraya yerleşiyor. Fırsatları Artırma, Teknolojiyi İyileştirme Hareketi (FATİH) ve Bilgi İşlem Altyapısı gibi projelere 2 milyar 254 milyon liralık harcama yapacak olan bakanlık, eğitimde teknoloji yatırımları çerçevesinde 2 milyar 210 milyon liralık bütçeyi FATİH Projesi’ne ayırdı.

Bunların yanı sıra, bilgi ve iletişim teknolojileri altyapısına Emniyet Genel Müdürlüğü 1 milyar 517 milyon lira, Gelir İdaresi Başkanlığı 1 milyar 503 milyon lira, İçişleri Bakanlığı 1 milyar 379 milyon lira, Hazine ve Maliye Bakanlığı 734 milyon lira, Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ) 718 milyon lira, Adalet Bakanlığı 693 milyon lira, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) da 553 milyon lira yatırım yapacak.

Kamu kurumları, bilgi sistemlerinin altyapısını iyileştirmek için yatırımlar yapıyor. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın 1 milyar lira ödenek ayrılan Bilgisayar Sistemlerinin Bakım Onarımı projeleri en büyük bütçeli BİT projeleri olarak öne çıkarken, İçişleri Bakanlığı’nın Nüfus Hizmetleri Sistemlerinin İdamesi Projesi’ne yapacağı 650 milyon liralık yatırım da dikkat çekiyor.

Kurumların bilgi sistemlerinin idamesi ve yenilenmesi yatırımları da bu alanda önemli bir paya sahip oluyor. Adalet Bakanlığı 625 milyon lira, TPAO 540 milyon lira, Hazine ve Maliye Bakanlığı da 400 milyon liralık yatırımla bu alanda öne çıkıyor.

TEİAŞ da dijital sistemlerine yatırım yapan başlıca kurumlar arasında yer alıyor. Bu yıl Otomatik Arıza Analiz Sistemi’ne 420 milyon lira harcamada bulunulacak.

Kısacası, Türkiye’deki kamu kurumları, dijital altyapılarını iyileştirmek ve vatandaşlara daha iyi hizmet sunmak için büyük yatırımlar yapıyor. Bu yatırımlar, ülkenin dijital dönüşümüne katkı sağlayacak ve Türkiye’yi dijital dünyada daha rekabetçi hale getirecek.,

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.