DOLAR 28,9208 0.08%
EURO 31,4850 -0.1%
ALTIN 1.924,021,84
BITCOIN %
İstanbul
17°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Orman Yangınlarına Hızlı Müdahale İçin Yeni Hedef: 10 Dakika
  • Manşet24
  • Gündem
  • Orman Yangınlarına Hızlı Müdahale İçin Yeni Hedef: 10 Dakika

Orman Yangınlarına Hızlı Müdahale İçin Yeni Hedef: 10 Dakika

ABONE OL
7 Haziran 2023 11:40
Orman Yangınlarına Hızlı Müdahale İçin Yeni Hedef: 10 Dakika
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Orman Yangınları ile Mücadele Çalışmaları

Orman yangınları ülkemiz için büyük bir sorun teşkil ediyor. Yakın zamanda yaşanan sel felaketi de orman yangınlarının yanında daha büyük bir sorun olarak karşımıza çıktı. Ancak yağışlı havaların orman yangınları açısından olumlu etkisi olduğu da bir gerçek. Bu sebeple Orman Genel Müdürlüğü, orman yangınlarıyla mücadele çalışmalarına büyük önem veriyor.

Yangın Öncesi Yapılan Çalışmalar

Orman yangınlarıyla mücadelede üç ana strateji bulunuyor. Bunlardan biri, yangın öncesi bilinçlendirme ve eğitim faaliyetleri, diğeri yangın esnasındaki çalışmalar, sonuncusu ise yanan alanların rehabilitasyonu ve ağaçlandırılması. Orman teşkilatı, yangın öncesi yapılan çalışmaların tamamını gerçekleştirdi. 44 bin personelinin yarısını yangında fiilen aktif olarak görevli arkadaşlarının bilgi yenileme eğitimlerini gerçekleştirdi. Bunun yanında 4 bin 500 orman köyünde yaşayan 72 bin köylüye ve 6 bin çoban ve arıcıya da orman yangınlarıyla ilgili hem ikaz edici hem de bilgilendirici eğitimler verildi. Ayrıca bize yangınlarda destek veren jandarma ve Milli Savunma Bakanlığına bağlı 4 bin 600 askeri personele de yangınla mücadele eğitimi verildi.

Orman yangınlarıyla mücadelede öğrencilere verilen eğitimler en önemlileri arasında yer alıyor. Bu yıl 8 bin 600 öğrenciye ulaşıldı ve orman sevgisini aşılama ve koruma faaliyetleri için yapılması gerekenlere ilişkin eğitim verildi.

Gönüllülerin Önemi

Orman yangınlarıyla mücadelede teşkilatımıza destek vermek isteyen gönüllülerin sayısı her yıl artıyor. 2022 sonu itibarıyla hedeflenen 100 bin sayısı 120 bin olarak gerçekleştirildi. Bu gönüllülere de ‘Orman Yangını Gönüllü Eğitimi’ kapsamında eğitim verildi.

Komisyon Toplantıları

Her ilde valilerin başkanlığında oluşturulan ‘orman yangını komisyonları’nın bu yılki sezon toplantıları tamamlandı. Böylelikle her kurumun ve her birimin ‘Ulusal Afet Müdahale Planı’ kapsamında alacağı görevler ve sorumluluklar belirlendi.

Yangına Dirençli Ormanlar Tesisi Projesi

Yangına Dirençli Ormanlar Tesisi Projesi, yangın öncesinde yapılan çalışmalar arasında yer alıyor. Proje kapsamında ülke genelindeki 22 bin 600 orman köy ve mahallesinde yerleşim yerleri ve ziraat arazileri ile orman alanlarının arasına olası yangınlarda karşılıklı ateş sıçramalarının önüne geçmek için ısıya dayanıklı ağaçlardan set çekildi.

Orman Yolları Çalışması

Yangınlara müdahalede hızlı ve etkin olmak için yol açma çalışmaları çok önemli. Özellikle orman içinde planlanmış toplamda 340 bin kilometre orman yol çalışması var. Bu yolun 230 bin kilometresi oluşturuldu. Bu yıl içinde 5 bin 500 kilometre daha yol yapmayı planlandı. Bu yolun etüt çalışmaları da tamamlandı, yapımları hızlı bir şekilde devam ediyor.

Akıllı Kuleler

Yangın gözetleme kulelerine yönelik çalışmalara ilişkin de ‘Yangınları daha erken tespit için mevcut 776 yangın gözetleme kulesinden 184’ü ‘akıllı kuleye’ dönüştürülerek, bunlara 324 kamera sistemi kuruldu. Bu sistemler yangını önce tanımlayıp sonra sesli ve görsel olarak bölgedeki görevli personeli uyarıyor.

Sonuç

Orman yangınlarıyla mücadele çalışmaları kapsamında birçok önemli çalışma gerçekleştiriliyor. Bu çalışmaların etkinliği, hem yangınların önlenmesi hem de yangın çıktığında müdahale süresinin kısaltılması açısından büyük önem taşıyor. Bu çalışmaların yanı sıra vatandaşların da ormanları koruma konusunda bilinçli davranması, orman yangınlarının önlenmesi açısından oldukça önemli.,

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.