DOLAR 23,4608 1.48%
EURO 25,4390 1.17%
ALTIN 1.480,431,34
BITCOIN %
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Milli Eğitim Bakanı, 29 Mayıs’ta Okulları Tatil Edeceğiz!
  • Manşet24
  • Eğitim
  • Milli Eğitim Bakanı, 29 Mayıs’ta Okulları Tatil Edeceğiz!

Milli Eğitim Bakanı, 29 Mayıs’ta Okulları Tatil Edeceğiz!

ABONE OL
22 Mayıs 2023 11:27
Milli Eğitim Bakanı, 29 Mayıs’ta Okulları Tatil Edeceğiz!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Deprem Bölgesinde Telafi Eğitimi Dönemi

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, deprem bölgesinde yaşanan zorlu süreçte eğitim faaliyetlerinin nasıl ilerleyeceği hakkında açıklamalarda bulundu. Deprem sonrası yaşanan kayıplar, yıkımlar ve hasarlar, eğitim faaliyetlerinin de aksamasına neden oldu. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilerin eğitim haklarını korumak adına harekete geçti.

Bakan Özer, 1 Ağustos-1 Eylül tarihleri arasında deprem bölgesinde 2 aylık telafi eğitim programı yapılacağını duyurdu. Ayrıca 2023-2024 eğitim öğretim dönemine başlarken 1 aylık daha telafi eğitimi yapılacağı açıklandı. Böylece deprem bölgesinde 2 ay telafi eğitimi yapılacak ve öğrenciler, istedikleri ilde bu eğitimi alabilecekler.

Deprem bölgesine geri dönüşler de devam ediyor. 82 bin 560 öğrenci geri dönüş yaptı. Deprem sonrası yaşanan sıkıntıların bir an önce aşılması için Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilerin eğitim haklarını korumak adına önemli adımlar atıyor.

OECD’nin Türkiye Eğitim Raporu

Türkiye’de okullaşma oranlarıyla ilgili problemler vardı. Okullaşma oranı yüzde 50’nin altındaydı. Son 20 yılda bunların iyileştirilmesi için hamleler yapıldı. 20 yılda okul öncesi eğitim yüzde 99,9’a ulaştı. Yüzde 44 olan lisede okullaşma oranı yüzde 99,12’ye yükseldi.

OECD raporu, “Türkiye kaliteli şekilde büyüme sağladı” diyor. Türkiye, öğretmen sayısını artırarak, öğretmen başına düşen öğrenci sayısını da azaltmış. Lisedeki öğretmen başına düşen öğrenci sayısı OECD’den bile iyi.

Kız Çocuklarının Okullaşma Oranı

Kız çocuklarımızın okullaşma oranı 2000’li yıllarda yüzde 39’du, bu dönüşümden sonra yüzde 99’a çıktı. Kız çocuklarının okullaşma oranı, erkeklerin üzerine geçmeye başladı.

Mesleki Eğitime Yönelik Adımlar

Meslek liseleri artık yurt dışına ihracat yapmaya başladı. Meslek eğitim Merkezleri’nde haftada bir gün öğrenciler okula gidiyor, 4 gün iş yerinde oluyor. Mezunların istihdam oranı da yüzde 88.

Yeni Öğretmen Ataması

Mülakatların kaldırılacağını cumhurbaşkanımız açıklamıştı. Mülakat kaldırıldığı zaman öğretmen atamasında tek kriter KPSS olacak. İnşallah bundan sonra 45 binle sınırlı kalmayacak, atama illa ki olacak. Bizim istediğimiz kardeşlerimizin bir an önce okullarına kavuşması.

29 Mayıs’ta Okullar Tatil Olur Mu?

28 Mayıs’ta ikinci tur seçimleri olacak, 29 Mayıs’ta okullarımızı tatil edeceğiz. Öğrencilerimiz izinli olacak, öğretmenlerimiz idari izinli sayılacak.

Sonuç olarak, Milli Eğitim Bakanlığı, deprem bölgesinde eğitim faaliyetlerinin kesintiye uğramaması adına 2 aylık bir telafi eğitim programı açıkladı. Ayrıca, Türkiye’de okullaşma oranlarındaki problemler son 20 yılda yapılan hamleler sayesinde büyük ölçüde çözüldü. Kız çocuklarının okullaşma oranı da arttı ve mesleki eğitime yönelik adımlar atıldı. Yeni öğretmen atamalarında tek kriter KPSS olacak ve okulların tatil günleri de belirlendi. Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilerin eğitim haklarını korumak adına çalışmalarına devam edecektir.,

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.