DOLAR 27,4212 0.36%
EURO 29,0634 0.03%
ALTIN 1.629,52-0,78
BITCOIN 738159-0,43%
İstanbul
22°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

MGK’da Türkiye’nin Yüzyılına Odaklanıldı!

MGK’da Türkiye’nin Yüzyılına Odaklanıldı!

ABONE OL
8 Haziran 2023 19:18
MGK’da Türkiye’nin Yüzyılına Odaklanıldı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

MGK Toplantısında Alınan Kararlar

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, her zaman olduğu gibi milli birlik ve beraberliğini korumak, ülkesinin güvenliğini sağlamak ve istikrarlı bir gelecek için çalışmalarına devam etmektedir. Bu amaçla devletin en üst düzey karar organı olan Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirildi.

Toplantıya, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Musa Avsever ile kuvvet komutanları katıldı. Toplantıda, ülkemizin güncel konuları değerlendirildi ve alınan kararlar açıklandı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin Geride Bıraktığı Yüzyılda Karşılaştığı Sınamalar

Toplantıda, Türkiye Cumhuriyeti’nin geride bıraktığı yüzyılda karşılaştığı sınamaların, milletimizin demokrasiye olan inancıyla istiklal ve istikbal mücadelesindeki azmini kesinleştirirken devletimizin temellerini daha da sağlamlaştırdığı belirtilmiştir. Bu süreçte, Türkiye’nin kararlı duruşu ve güçlü liderliği sayesinde ülkenin güvenliği, huzuru ve refahı korunmuştur.

Ülkemiz, yeni dönemde de ülkemizin güvenliğini, huzurunu ve refahını sağlamaya yönelik adımların aynı kararlılıkla atılmasına devam edecektir. Bu amaçla, devlet ve millet olarak birlik ve beraberlik içinde hareket ederek, ülkemizin geleceğini güvence altına alacağız.

PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ ve DEAŞ Terör Örgütleri

Toplantıda, PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ ve DEAŞ terör örgütleri başta olmak üzere, millî birlik ve beraberliğimiz ile bekamıza yönelik her türlü tehdit ve tehlikeye karşı yurt içinde ve yurt dışında azim, kararlılık ve başarıyla icra edilen operasyonlar hakkında kurula bilgi sunulmuştur.

Ülkemiz, terör örgütlerine karşı verdiği mücadelede kararlı duruşunu sürdürmektedir. Bu mücadelede, devletin ilgili kurumları, güvenlik güçleri ve milletimiz birlik ve beraberlik içinde hareket ederek, terör örgütlerine karşı büyük bir başarı elde etmiştir.

Suriye’nin Toprak Bütünlüğünün Muhafazası

Toplantıda, Suriye’nin toprak bütünlüğünün muhafazası ile kalıcı barış ve istikrarın tesisinin terör örgütlerinden temizlenmesi ile mümkün olacağı belirtilmiştir. Bu doğrultuda, Türkiye, Suriye’de barış ve istikrarın sağlanması için uluslararası iş birliğine katkı sunmaya devam edecektir.

Aynı zamanda, çatışmalardan kaçan Suriyelilerin gönüllü, güvenli ve onurlu bir şekilde yurtlarına dönerek hayatlarını huzur ve refah içinde idame ettirebilmesi için gösterilen gayretlere de katkı sağlayacaktır.

Kosova’daki Gerilim

Toplantıda, Kosova’da artan gerilimin, bölgedeki hassas dengeleri bozabilecek bir krize dönüşmesine fırsat verilmemesi maksadıyla diyalog ve istişare süreçleri devam ederken ülkemiz tarafından bölgeye verilen desteğin önemi vurgulanmıştır. Türkiye, Kosova’da barış ve istikrarın sağlanması için tüm çabalara katkı sunmaya devam edecektir.

Rusya ile Ukrayna Arasındaki Savaş

Toplantıda, Rusya ile Ukrayna arasında süren savaşın bölgeye yönelik riskleri artıran etkileri üzerinde durulmuştur. Türkiye, çatışmalara son verilerek barış görüşmelerine başlanması ve küresel gıda güvenliğinin sağlanması çabalarına katkı sunmaya devam edecektir.

Azerbaycan ile Ermenistan Arasındaki Diyalog Süreci

Toplantıda, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki diyalog sürecinde kaydedilen ilerlemeden memnuniyet duyulduğu ifade edilmiş; hakkaniyete uygun bir çözümün hem Kafkasya’da kalıcı barışın tesisine esas teşkil edeceği hem de küresel istikrara önemli katkılar sağlayacağına işaret edilmiştir.

Sudan’daki Çatışmalar

Toplantıda, Sudan’da çatışan taraflar, bir an evvel kalıcı ateşkes ilan ederek geçiş sürecinin kazanımlarını korumaya ve meseleleri uzlaşma yoluyla çözüme kavuşturmaya davet edilmiştir. Türkiye, Sudan’da barış ve istikrarın sağlanmasına yönelik tüm çabalara bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da her türlü desteği vermeye hazır olduğunun altı çizilmiştir.

Sonuç

MGK toplantısında alınan kararlar, Türkiye Cumhuriyeti’nin güvenliği, huzuru, refahı ve istikrarı için atılan önemli adımlardır. Bu kararlar, ülkemizin millî birlik ve beraberliği ile bekasını korumak için verilen mücadeleye dair önemli bir göstergedir. Türkiye, uluslararası iş birliği ve kararlı duruşu ile terör örgütleri, bölgesel gerilimler ve diğer tüm tehditlere karşı mücadelesine devam edecektir.,

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.