DOLAR 27,0312 0.12%
EURO 28,8399 0.21%
ALTIN 1.675,740,13
BITCOIN %
İstanbul
22°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Merkez Bankası’ndan Sadeleşme Sürecinde İlk Adım: Hesap İşlemlerinde Tek Tip Kodlama Uygulaması Başlıyor
  • Manşet24
  • Ekonomi
  • Merkez Bankası’ndan Sadeleşme Sürecinde İlk Adım: Hesap İşlemlerinde Tek Tip Kodlama Uygulaması Başlıyor

Merkez Bankası’ndan Sadeleşme Sürecinde İlk Adım: Hesap İşlemlerinde Tek Tip Kodlama Uygulaması Başlıyor

ABONE OL
25 Haziran 2023 02:07
Merkez Bankası’ndan Sadeleşme Sürecinde İlk Adım: Hesap İşlemlerinde Tek Tip Kodlama Uygulaması Başlıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TCMB Menkul Kıymet Tesisi Hakkında Tebliğ Değişikliği

Merkez Bankası, sadeleştirme politikası kapsamında menkul kıymet tesis oranını yüzde 10’dan yüzde 5’e düşürdü. Bu değişiklik, Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğ ile yürürlüğe girdi. Tebliğ kapsamında, gerçek ve tüzel kişiler için hesaplanan paylardan düşük olanı yüzde 57’nin altında kalan bankalar için 7 puan artırımlı, yüzde 70 ve üzerinde olan bankalar için ise 2 puan indirimli olarak uygulanacak.

Bankaların dönüşüm oranına göre menkul kıymet tesisine ilişkin geçici uygulama kapsamında ise mevduat ve katılım bankalarının tabi oldukları muhasebe standartları ve kayıt düzeni esas alınarak Merkez Bankası tarafından belirlenen usul ve esaslara göre bankalarca hesaplanacak yabancı para mevduat/katılım fonundan Türk lirası mevduat/katılma hesabına dönüşüm oranına göre yüzde 10’un altında dönüşüm yapılması halinde eksik kalan kısmın iki katı tutarında menkul kıymet bloke olarak tesis edilecek. Tesis süresi ise hesaplama tarihini takip eden ayın son cuma günü başlayacak ve tesis başlangıcını takip eden altıncı ayın son cuma gününden bir önceki gün sona erecektir.

Para Politikası Kurulu’nun 22 Haziran 2023 tarihli kararında mevcut mikro ve makroihtiyati çerçevenin, etki analizlerine dayanarak ve kademeli bir anlayışla sadeleştirileceği ifade edilerek, menkul kıymet tesisi uygulamasının piyasa mekanizmalarının işlevselliğini artıracak ve makro finansal istikrarı güçlendirecek doğrultuda sadeleştirilerek Resmi Gazete’de yayımlandı. Sadeleşme süreci ise Para Politikası Kurulu’nun ilan ettiği ilkeler doğrultusunda kademeli olarak sürecektir.

Bu değişikliğin amacı, piyasa mekanizmalarının işlevselliğini artırmaktır. Ayrıca, makro finansal istikrarı güçlendirmek için de sadeleştirme politikası uygulanmaktadır. Bu politika, bankaların daha verimli çalışmalarını sağlayacak ve finansal piyasalarda istikrarı artıracaktır.

Sonuç olarak, Merkez Bankası’nın düzenlemeleri ve politikaları, finansal piyasalarda istikrarı sağlamak ve bankaların daha verimli çalışmalarını sağlamak amacıyla yapılmaktadır. Bu değişiklik, piyasaların işlevselliğini artırarak, finansal istikrarın sağlanmasına katkıda bulunacaktır.,

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.