DOLAR 23,5355 1.68%
EURO 25,3644 1.02%
ALTIN 1.482,651,49
BITCOIN 6209110,90%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

MASAK, E-Tebligat Göndereceği Kuruluşlar Listesine Yeni İsimler Ekledi
  • Manşet24
  • Ekonomi
  • MASAK, E-Tebligat Göndereceği Kuruluşlar Listesine Yeni İsimler Ekledi

MASAK, E-Tebligat Göndereceği Kuruluşlar Listesine Yeni İsimler Ekledi

ABONE OL
27 Mayıs 2023 09:43
MASAK, E-Tebligat Göndereceği Kuruluşlar Listesine Yeni İsimler Ekledi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı Elektronik Tebligat Sistemi Yönetmeliği Yayımlandı

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan “Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı Elektronik Tebligat Sistemine İlişkin Usul Ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”, 11 Ağustos 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu yönetmelik, Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı’nın oluşturduğu e-tebligat altyapısının işleyişine ilişkin usul ve esasları düzenlemektedir.

Değişiklikle birlikte, Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun kapsamında yapılacak e-tebligatın muhatabı olan kuruluşlar arasına, tasarruf finansman şirketleri, ödeme ve elektronik para kuruluşları da dahil edilmiştir. Bu şirket ve kuruluşlar, e-tebligatın yapılması ve cevapların gönderilmesi amacıyla sistem üzerinde oluşturulan kullanıcı hesabının açılması için 1 Ağustos 2023 tarihine kadar Başkanlığa başvuru yapacaklardır. Bu sürenin uzatılması ise Başkanlık yetkisindedir.

Uyum Görevlisi Yardımcılığı Yönetmeliği Değişikliği

Diğer yandan, “Suç Gelirlerinin Aklanmasının ve Terörün Finansmanının Önlenmesine İlişkin Yükümlülüklere Uyum Programı Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” de aynı tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu yönetmelik, suç gelirlerinin aklanmasının ve terörün finansmanının önlenmesi amacıyla yükümlülerin uyum programı oluşturmaları ve uyum görevlisi atamalarına ilişkin usul ve esasları düzenlemektedir.

Yönetmelikle birlikte, kıymetli maden aracı kuruluşları, A grubu yetkili müesseseler, portföy yönetim şirketleri, finansman, faktoring ve finansal kiralama şirketleri, ödeme kuruluşları ve elektronik para kuruluşlarının belirleyecekleri uyum görevlisi yardımcısının gereken şartları sağlaması için tanınan süre 1 yıl ertelenmiştir. Buna göre, 1 Haziran 2023 tarihinde dolacak süre 1 Haziran 2024 olarak belirlenmiştir.

Sonuç Olarak

Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı Elektronik Tebligat Sistemi Yönetmeliği ve Uyum Görevlisi Yardımcılığı Yönetmeliği Değişikliği, suç gelirlerinin aklanması ve terörün finansmanının önlenmesi için alınan tedbirler kapsamında önemli bir adım olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yönetmeliklerle birlikte, tasarruf finansman şirketleri, ödeme ve elektronik para kuruluşları gibi kuruluşlar da e-tebligatın yapılması ve cevapların gönderilmesi amacıyla sistem üzerinde oluşturulan kullanıcı hesabının açılması için Başkanlığa başvuru yapacaklardır. Bu yönetmeliklerin hükümlerine uymayanlar hakkında ise yasal işlem yapılacaktır.,

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.