DOLAR 27,1479 0.08%
EURO 29,0073 0.11%
ALTIN 1.680,480,38
BITCOIN %
İstanbul
24°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

LGS’de Yüzdelik Dilimlerde Artış: Net Ortalaması Yükselen Öğrenciler Dikkat!
  • Manşet24
  • Eğitim
  • LGS’de Yüzdelik Dilimlerde Artış: Net Ortalaması Yükselen Öğrenciler Dikkat!

LGS’de Yüzdelik Dilimlerde Artış: Net Ortalaması Yükselen Öğrenciler Dikkat!

ABONE OL
24 Haziran 2023 11:19
LGS’de Yüzdelik Dilimlerde Artış: Net Ortalaması Yükselen Öğrenciler Dikkat!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

LGS Merkezi Sınavı Hakkında Tüm Detaylar

Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen LGS Merkezi Sınavı ile ilgili tüm detaylar ortaya çıktı. Türkiye genelinde 81 ilde gerçekleştirilen sınava öğrenciler yoğun ilgi gösterdi. Deprem nedeniyle olağanüstü hal ilan edilen iller için özel önlemler alınarak bu illerdeki öğrencilerin istediği il ve ilçelerde sınava girmelerine imkan sağlandı.

Sınavda, oturumlar, sınav süreleri, soru sayıları ve ders dağılımlarında herhangi bir değişiklik yapılmadı. Ancak merkezi sınavda, 2022-2023 eğitim öğretim yılı birinci dönem sonu itibarıyla öğretimi tamamlanan konu ve kazanımlara göre sorular yer aldı.

Sınav uygulaması sürecinde 947 sınav merkezindeki 83 bin 247 salon kullanıldı. Sayısal ve sözel olmak üzere iki oturum halinde gerçekleştirilen sınavda yaklaşık 380 bin öğretmen görev yaptı. Başvuran toplam 1 milyon 246 bin 465 öğrencinin 1 milyon 30 bin 195\’i sınava katıldı, sınava katılım oranı geçen yıla yakın seyrederek yüzde 82,65 oldu.

Sınava katılan 562 öğrenci, tüm soruları doğru yanıtlayarak 500 tam puan aldı. Testlerdeki net ortalaması geçen yıla göre artış gösterdi. Öğrencilerin sınavda daha yüksek netler elde etmesi nedeniyle üst dilimlerde yığılma beklendiğinden tercihlerin sağlıklı yapılabilmesi için Bakanlıkça tercih robotu hazırlandı.

Sınav performansı açısından öğrencilerin sınav performanslarını değerlendirmek için her bir alt testteki doğru cevap sayılarının dağılımı ve dağılıma ait istatistikler kullanıldı. Soru sayısı 20 olan alt testler arasında en yüksek ortalama 9,99 ile Türkçe alt testinde yakalandı. Fen bilimleri alt testine ait ortalama 9,01 ve matematik alt testine ait ortalama ise 5,95 olarak hesaplandı.

Soru sayısı 10 olan alt testler arasında ise ortalama doğru cevap sayısının en yüksek olduğu alt test 6,29 net ile din kültürü ve ahlak bilgisi oldu. Bunu sırasıyla TC inkılap tarihi ve Atatürkçülük (6,06) ve yabancı dil (4,91) alt testleri takip etti.

Bu yılki sınavda, matematik ve Türkçe alt testlerindeki doğru cevap ortalamaları geçen yıla göre daha yüksek oldu. Bu fark 400-500 puan aralığındaki öğrenci oranlarının geçen yıla göre artmasına neden oldu.

Merkezi sınavda kullanılan soruların nitelikleri madde güçlük indeksi ve ayırt edicilik indeksi dikkate alınarak incelendi. Elde edilen sonuçlar, ortalama güçlüğün 0,30 ile 0,63 arasında; ortalama ayırt ediciliğin ise 0,49 ile 0,75 arasında değiştiğini gösterdi. Hesaplanan iç tutarlılık anlamında güvenirlik katsayıları da 0,77 ile 0,92 arasında değerler aldı.

Önceki yıllarda gerçekleştirilen LGS merkezi sınavları ve uluslararası değerlendirme çalışmalarının bulgularına benzer şekilde, kız öğrencilerin erkek öğrencilerden daha yüksek performans gösterdiği görüldü. 20 soruya sahip alt testler içinde kız ve erkek öğrenciler arasındaki en büyük farkın görüldüğü alt test Türkçe oldu.

LGS kapsamındaki merkezi sınav, 2018 yılından itibaren uygulanıyor. LGS aracılığıyla öğrencilerin ortaöğretim kurumlarına geçişi sınavlı ve sınavsız olmak üzere iki tür yerleştirme aracılığıyla gerçekleştiriliyor. Merkezi sınav, sınavla öğrenci alan okullara geçişte kullanılıyor ve öğrencilerin 6 ayrı alandaki akademik başarısını ölçmek amacıyla uygulanıyor.

Sonuç olarak, LGS Merkezi Sınavı, öğrencilerin ortaöğretim kurumlarına geçişi için oldukça önemli bir sınavdır. Sınava giren öğrencilerin performanslarının değerlendirilmesi sonucunda tercihlerin sağlıklı bir şekilde yapılması için Bakanlıkça tercih robotu hazırlanmıştır. Sınavda matematik ve Türkçe alt testlerindeki doğru cevap ortalamalarının yüksek olması, öğrencilerin bu derslere daha çok çalışması gerektiğini göstermektedir. Ayrıca kız öğrencilerin erkek öğrencilerden daha yüksek performans göstermesi, cinsiyet ayrımı yapmadan öğrencilere eşit fırsatlar sunulması gerektiğini göstermektedir.,

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.