DOLAR 20,8983 0.38%
EURO 22,5424 0.07%
ALTIN 1.329,320,54
BITCOIN %
İstanbul
26°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kurtuluş Yolu: Milli Mücadele’nin İlk Adımı 104 Yaşında
  • Manşet24
  • Gündem
  • Kurtuluş Yolu: Milli Mücadele’nin İlk Adımı 104 Yaşında

Kurtuluş Yolu: Milli Mücadele’nin İlk Adımı 104 Yaşında

ABONE OL
19 Mayıs 2023 07:15
Kurtuluş Yolu: Milli Mücadele’nin İlk Adımı 104 Yaşında
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mustafa Kemal Paşa ve Kurtuluş Mücadelesi

Türk tarihinin en önemli dönüm noktalarından biri olan Kurtuluş Savaşı, Türk milletinin bağımsızlığı için verdiği mücadelelerin en büyüğüdür. Kurtuluş Savaşı’nın başlangıcı, Mustafa Kemal Paşa ve silah arkadaşlarının Bandırma Vapuru’yla Samsun’a çıkarak, Anadolu’nun dört bir yanındaki halkı örgütlemesiyle gerçekleşmiştir. Peki, Mustafa Kemal Paşa’nın Kurtuluş Savaşı’ndaki rolü neydi?

Bandırma Vapuru’yla Kurtuluşa Doğru Yolculuk

Mustafa Kemal Paşa ve silah arkadaşları, İstanbul’daki İngiliz işgali altındaki ortamdan kurtulmak için Bandırma Vapuru’nu kullanarak Samsun’a doğru yola çıkmışlardır. Bandırma Vapuru, Türk milletinin umudu olmuş ve Anadolu’ya taşınan kurtuluş mücadelesinin ilk adımını atmıştır.

Kurtuluşa Giden Yol: 1919

15 Mayıs 1919 tarihinde İzmir’in işgal edilmesiyle birlikte tepkiler artmıştı. Mustafa Kemal Paşa da bu ortamdan faydalanarak Bandırma Vapuru’yla Samsun’a doğru yola çıkmıştır. Burada toplanan halkla birlikte bir araya gelen Mustafa Kemal Paşa, Milli Mücadele meşalesini yakmıştır.

Umudu Taşıyan Vapur: Bandırma

Bandırma Vapuru, Türk milletinin umudu olmuş ve Anadolu’ya taşınan kurtuluş mücadelesinin ilk adımını atmıştır. 3 gün süren yolculuğun ardından Bandırma Vapuru, 19 Mayıs 1919 sabahı Samsun’a ulaşmış ve Anadolu’ya atılan bu ilk adım kurtuluş mücadelesinin de fitilini ateşlemiştir.

Samsun’da Milli Mücadele’nin Temelleri Atıldı

Mustafa Kemal Paşa ve silah arkadaşları, Samsun’da işgal kuvvetlerinin takibindeydi. Bu nedenle gözlerden uzak olan Havza ilçesine geçtiler ve burada Milli Mücadele’nin ilk karargâhını kurdular. Atatürk Evi olarak bilinen bu yer, Kurtuluş Savaşı’nın örgütlenmesi için önemli bir rol oynamıştır.

Atatürk, Milli Mücadele’yi Havza’dan Başlattı

Gazi Mustafa Kemal, İtilaf Devletleri’nin teslim etmesini istediği silahlara el koyarak Milli Mücadele’yi Havza’dan başlattı. Atatürk’ün 25 Mayıs 1919 tarihinden itibaren 18 gün kaldığı evde alınan kararlar, ilk kez yazıya dökülerek Anadolu’ya yayıldı.

Sonuç Olarak

Bandırma Vapuru’nun Samsun’a ulaşmasıyla birlikte, Türk milleti bağımsızlık mücadelesine başlamıştır. Milli Mücadele’nin temelleri, Mustafa Kemal Paşa ve silah arkadaşları tarafından atılmıştır. Atatürk, Milli Mücadele’yi Havza’dan başlatarak, Türk milletinin kaderini değiştirmiştir. Kurtuluş Savaşı’nın sonunda ise düşman İzmir’den denize dökülmüş ve Türk milleti bağımsızlığına kavuşmuştur.,

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.