DOLAR 27,1689 0.16%
EURO 28,9593 0.11%
ALTIN 1.674,760,03
BITCOIN 721608-1,70%
İstanbul
24°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kur Korumalı Mevduat Yatırımcılarına Müjde: Stopaj Avantajı Devam Ediyor!
  • Manşet24
  • Ekonomi
  • Kur Korumalı Mevduat Yatırımcılarına Müjde: Stopaj Avantajı Devam Ediyor!

Kur Korumalı Mevduat Yatırımcılarına Müjde: Stopaj Avantajı Devam Ediyor!

ABONE OL
27 Haziran 2023 13:01
Kur Korumalı Mevduat Yatırımcılarına Müjde: Stopaj Avantajı Devam Ediyor!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tasarruf Sahiplerine TL Mevduat Hesaplarına Vergisel Avantaj Devam Ediyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı, tasarruf sahiplerine TL mevduat hesaplarında vergisel avantaj sağlamak için çalışmalarını tamamladı. Bakan Mehmet Şimşek tarafından imzalanan karar, Cumhurbaşkanlığı’na sunuldu ve Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Kararın amacı, tasarruf sahiplerinin TL cinsinden açtıkları mevduat ve katılım hesaplarında tutmalarını teşvik etmek ve TL’nin değerinin korunmasını özendirmektir. Bu kapsamda, Kira Sertifikaları, TL Mevduat Hesapları ve Katılım Hesaplarına sağlanan vergisel avantajlar devam ettirilecek.

TL Mevduat Hesapları ve Katılım Hesaplarında Vergi Avantajı Devam Ediyor

Üretim odaklı ve ihracatı önceleyen para ve maliye politikalarının eş güdümüyle tüm araçların etkin şekilde kullanılması kapsamında devreye alınan Kira Sertifikası, TL Mevduat Hesapları ve Katılım Hesapları içerisinde birikimlerini değerlendiren gerçek ve tüzel kişilerin bu hesaplardan elde ettikleri gelirlerine uygulanan vergi avantajı devam ediyor.

Gerçek kişiler, vergi avantajı sağlayan bu hesaplardan elde ettikleri gelirler için beyanname vermiyorlar. Kurumlar vergisi mükellefleri ise elde ettikleri gelirleri kurum kazancına dahil ediyorlar ve KVK geçici 14’üncü maddesinde yer alan istisna düzenlemesi uyarınca kurumlar vergisi ödemiyorlar.

TL Mevduat Hesapları ve Katılım Hesaplarında Stopaj İndirimi Sürüyor

Bakan Mehmet Şimşek tarafından imzalanan karar ile TL Mevduat Hesapları ve Katılım Hesaplarından elde edilen gelirlerde stopaj indirimi sürüyor. Mevduat faiz gelirleri ile katılım hesapları kar payları üzerinden yapılacak tevkifat oranları, 6 aya kadar (6 ay dahil) vadeli hesaplarda yüzde 15 yerine yüzde 5, 1 yıla kadar (1 yıl dahil) vadeli hesaplarda yüzde 12 yerine yüzde 3, 1 yıldan uzun vadeli hesaplarda yüzde 10 yerine yüzde sıfır olarak uygulanmaya devam edilecek.

Kira Sertifikalarından Elde Edilen Gelirlerde Stopaj Oranı Yüzde Sıfır Olarak Sürecek

Devlet tahvili ve Hazine bonoları ile Hazine tarafından kurulan varlık kiralama şirketlerince ihraç edilen Kira Sertifikalarından elde edilen gelirler için yüzde sıfır tevkifat oranı uygulaması da 31 Aralık 2023’e kadar uzatılacak. Buna göre, bu menkul kıymetlerden elde edilen gelirlerdeki stopaj oranı yüzde 10 yerine yüzde sıfır olarak uygulanmaya devam edilecek.

Bankalar Tarafından İhraç Edilen Borçlanma Araçlarından Elde Edilen Gelirlerde Vergi Teşviki Devam Ediyor

Karar ile bankalar tarafından ihraç edilen tahvil ve bonolardan elde edilen gelirler ve fon kullanıcısının bu bankalar olduğu kira sertifikalarından elde edilen gelirlere indirimli stopaj uygulamasının süresi yıl sonuna kadar uzatılacak. Bu menkul kıymetlerden elde edilen gelirlere uygulanan tevkifat oranı, 6 aya kadar (6 ay dahil) vadeli olanlarda yüzde 5, 1 yıla kadar (1 yıl dahil) vadeli olanlarda yüzde 3, 1 yıldan uzun vadeli olanlarda yüzde sıfır olarak uygulanmaya devam edilecek.

Yatırım Fonlarında Stopaj İndirimi Uygulaması Sürüyor

Yatırımcıların TL cinsinden ihraç edilmiş menkul kıymetlere yönelmelerini teşvik etmek üzere, portföyü TL ve TL cinsinden ihraç edilmiş menkul kıymetler olan yatırım fonlarından elde edilen gelirlerde indirimli stopaj uygulamasının süresi 31 Aralık 2023’e kadar uzatılacak. Uygulama ile yatırım fonlarından elde edilen gelirlerdeki stopaj oranı yüzde 10 yerine yüzde sıfır olarak uygulanmaya devam edilecek. Ancak, değişken, karma, Eurobond, dış borçlanma, yabancı, serbest fonlar ve unvanında “döviz” ifadesi geçen yatırım fonları bu kapsamda bulunmuyor.

Varlığa ve İpoteğe Dayalı Menkul Kıymetler ile İpotek ve Varlık Teminatlı Menkul Kıymetlerden Elde Edilen Gelirlerde Stopaj Teşvikinin Süresi Uzatılıyor

Sermaye piyasası araçlarının çeşitliliğini artırabilmek adına Sermaye Piyasası Kanunu hükümlerine tabi olarak kurulan ipotek finansmanı kuruluşlarının ihraç etmiş olduğu varlığa dayalı menkul kıymet, ipoteğe dayalı menkul kıymet, varlık teminatlı menkul kıymet ve ipotek teminatlı menkul kıymetlerden elde edilen gelir,

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.