DOLAR 22,1754 2.8%
EURO 23,8619 2.74%
ALTIN 1.399,792,85
BITCOIN 5974247,06%
İstanbul
20°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

KOSGEB Deprem Bölgesi İçin Destek Limitlerini Artırdı!

KOSGEB Deprem Bölgesi İçin Destek Limitlerini Artırdı!

ABONE OL
12 Mayıs 2023 14:36
KOSGEB Deprem Bölgesi İçin Destek Limitlerini Artırdı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

KOSGEB, Deprem Bölgesindeki İşletmelerin Faaliyetlerine Hızla Dönmesi İçin Yeni Bir Çalışma Daha Devreye Aldı

Küçük ve orta ölçekli işletmeler, ülkemizin ekonomisinin bel kemiği olup, istihdamın en önemli kaynağını oluşturmaktadır. Ancak son dönemde yaşanan deprem felaketi, birçok işletmeyi olumsuz etkiledi ve işletmelerin faaliyetlerine ara vermesine yol açtı. Bu durum, işletmelerin ekonomik olarak zor durumda kalmasına ve çalışanların işsiz kalmasına neden oldu.

Bu zorlu süreçte, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) harekete geçti ve deprem bölgesindeki işletmelerin faaliyetlerine hızla dönmesi için yeni bir çalışmayı daha devreye aldı.

Deprem Bölgesindeki İşletmelere Yeni Destekler

KOSGEB, Geleneksel Girişimci Destek Programı kapsamında 65 bin lira olarak verdiği desteği deprem bölgesi için 130 bin liraya çıkardı. Başkanlık yine İleri Girişimci Destek Programı adı altında 375 bin lira olarak verdiği desteği de deprem bölgesi için 750 bin liraya yükseltti.

Desteklerden, resmi kurumlarca iş yerleri, ağır hasarlı, acil yıkılacak veya tamamen yıkılmış olarak belirlenen işletmeler yararlanacak. Bu işletmeler daha önceden KOSGEB desteklerinden faydalanıp faydalanmadığına bakılmaksızın Geleneksel Girişimci Destek Programı ve İleri Girişimci Destek Programı kapsamında desteklenecek.

Geleneksel Girişimcilere 130 Bin TL

Geleneksel Girişimci Destek Programı kapsamında işletmesini kuran girişimcilere 130 bin liraya kadar geri ödemesiz destek verilecek. İstihdam için 100 bin, kuruluş giderleri için 20 bin, girişimcinin veya çalışan personelin alacağı sertifika için 10 bin liraya kadar işletmeler söz konusu desteği kullanabilecek.

İleri Girişimcilere 750 Bin TL

İleri Girişimci Destek Programı kapsamında işletmesini kuran girişimciler de toplamda 750 bin liraya kadar geri ödemesiz destekten yararlanabilecek. Makine-teçhizat ve yazılım giderleri için 600 bin, sağlayacağı istihdam için 100 bin, mentorlük, danışmanlık ve işletme koçluğu için 20 bin, kuruluş giderleri için 20 bin, girişimcinin veya çalışan personelin alacağı sertifika için 10 bin liraya kadar destek verilecek.

KOSGEB’in Deprem Bölgesi için Verdiği Diğer Destekler

Depremin hemen ardından bölgedeki işletmelerin 2023 yılı borçlarıyla afette yaşamını yitiren işletmecilerin tüm borçlarını silme kararı alan KOSGEB, Acil Destek Kredisi Programı ile işletmelerin ölçeklerine ve hasar durumlarına bakarak 1,5 milyon liraya kadar finansman imkanı sağladı.

Afet Dönemi Yaşam Alanı Desteği ile KOBİ’lere ve esnafa 300 bin liraya kadar geri ödemesiz konteyner desteği başlatırken işletmelere, konteyner başına 30 bin lira olan destekten 10 konteynere kadar yararlanma hakkı getirdi.

Bunun yanı sıra 75 bin liralık Afet Dönemi İşletme Desteğini başlatarak işletmelerin bakım, tadilat, onarım, personel, ham madde, malzeme, teçhizat, donanım gibi giderlerinin karşılanmasını hedefledi.

Sonuç Olarak

Deprem felaketi sonrası işletmelerin faaliyetlerine destek olmak amacıyla KOSGEB tarafından hayata geçirilen bu destekler, işletmelerin ekonomik olarak ayakta kalmasına ve çalışanların işsiz kalmamasına yardımcı olacaktır. Bu desteklerden faydalanmak isteyen işletmelerin ilgili başvuru sürelerini takip etmeleri gerekmektedir. KOSGEB’in bu tür destekleri, işletmelerin ekonomik olarak güçlenmesine katkı sağlamaktadır.,

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.