DOLAR 20,8880 0.39%
EURO 22,5790 0.2%
ALTIN 1.329,340,55
BITCOIN %
İstanbul
23°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

KKM Uygulaması Bütçeye Yük Olmaktan Kurtuluyor!

KKM Uygulaması Bütçeye Yük Olmaktan Kurtuluyor!

ABONE OL
21 Mayıs 2023 14:18
KKM Uygulaması Bütçeye Yük Olmaktan Kurtuluyor!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’nin Güçlü Ekonomik Altyapısı Ve KKM Uygulaması

Türkiye, asırlık eser ve hizmetleri gerçekleştirerek, sağlam bir irade ve milli bir stratejik akıl ile hareket ettiğini kanıtlamıştır. Bu başarı, AK Parti iktidarları boyunca adım adım inşa edilen güçlü ekonomik altyapının sonucudur. Küresel ve yerel ekonomik şoklar karşısında hızlı toparlanabilme gücüne ve proaktif çözümler ortaya koyabilme olgunluğuna erişmiş Türkiye, siyasi istikrar ikliminin de katkısıyla ekonomisini sağlamlaştırmayı başarmıştır.

AK Parti hükümetleri, bütçe disiplininden asla taviz vermeden, faiz giderlerinin bütçe içindeki payını 2002’deki yüzde 43,2 seviyesinden bugün yüzde 10,6 seviyelerine kadar düşürmüştür. Bu sayede, oluşturulan mali alan sayesinde Türkiye’ye asırlık eser ve hizmetler kazandırılmıştır. Bunların yanı sıra, Kalkınma ve Yatırım Bankası gibi yenilikçi enstrümanlar da ekonomiye olumlu katkılar sağlamaktadır.

Türkiye’de KKM uygulaması, 2021 yılı sonunda döviz piyasalarında oluşan panik havası ve yüksek oynaklık sonucunda devreye alınmıştır. Böylece, söz konusu panik havasının bertaraf edilmesi, döviz tevdiat hesaplarının toplam mevduat içindeki payının önemli oranda azaltılması ve döviz kurlarında istikrara katkı sağlanması hedeflenmiştir.

KKM uygulaması sayesinde, bankacılık sektöründe vade uyumsuzluğu da azaltılmıştır. Bugün, toplam 2,3 trilyon liraya ulaşan KKM uygulamasının bütçeye maliyeti de giderek azalmaya devam etmiştir. Faiz üst sınırının kaldırılmasıyla, önümüzdeki dönemde de bütçe üzerinde ciddi bir maliyet oluşturması beklenmemektedir.

Diğer taraftan, KKM uygulamasının devreye alınmamış olması durumunda, döviz kurundaki artış ve dalgalanmanın etkisi ülkemiz dış borç stoku üzerinde olumsuz bir etki yaratırken, reel piyasaların gelişimi de önemli ölçüde sekteye uğrardı. Bu durumda, enerji ve tüm diğer ithal girdilerde reel sektörün maliyetleri çok daha fazla artar ve oluşan ek döviz ihtiyacı için mevcut küresel finansal ortamda, reel sektörümüz yüksek maliyetlerle daha fazla borçlanma sorunuyla karşı karşıya kalırdı.

Sonuç olarak, Türkiye’nin güçlü ekonomik altyapısı ve KKM uygulaması, ekonomik istikrar ve güven ortamı sağlama konusunda önemli bir rol oynamaktadır. Bu başarı, sağlam bir irade ve milli bir stratejik akıl ile hareket etmenin önemini bir kez daha ortaya koymaktadır.,

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.