DOLAR 28,8851 0.11%
EURO 31,6314 0.33%
ALTIN 1.857,330,69
BITCOIN %
İstanbul

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

kıran çiftçiler

Devlet Desteğiyle Su Ürünleri Üretiminde Rekor Kıran Çiftçilerimiz!
  • Manşet24
  • Ekonomi
  • kıran çiftçiler Devlet Desteğiyle Su Ürünleri Üretiminde Rekor Kıran Çiftçilerimiz!

kıran çiftçiler Devlet Desteğiyle Su Ürünleri Üretiminde Rekor Kıran Çiftçilerimiz!

ABONE OL
2 Haziran 2023 15:14
kıran çiftçiler

Devlet Desteğiyle Su Ürünleri Üretiminde Rekor Kıran Çiftçilerimiz!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Su Ürünleri Sektörü Türkiye İçin Önemli Bir Sektördür

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2022 yılı su ürünleri istatistiklerine ilişkin değerlendirmede bulundu. Su ürünleri sektörünün ülkenin tanıtılmasına, istihdama ve cari açığın azaltılmasına katkı sağlayan önemli sektörlerden olduğunu dile getiren Kirişci, Bakanlık olarak bu alanı desteklediklerini bildirdi.

Su Ürünleri Üretiminde Rekor Kırıldı

Kirişci, su ürünleri üretiminde başarılı bir dönemi geride bıraktıklarını ve 849 bin 808 tonluk üretimle yeni bir rekor kırıldığını ifade ederek şöyle konuştu: “Son yıllarda yetiştiricilikten elde edilen üretime bağlı olarak sürdürülebilir artış eğilimi gösteren su ürünleri üretimimiz, ihracattaki artışıyla birlikte dünyada dikkati çeken bir ivme yakalamıştır. Su ürünleri üretiminde net ihracatçı konumunda olan ülkemiz, bu alanda söz sahibi olmaya devam ediyor.”

Türkiye, Su Ürünleri Üretiminde Net İhracatçı Konumunda

Su ürünleri sektörü, Türkiye ekonomisi için oldukça önemlidir. İmzalanan uluslararası anlaşmalarla balıkçı gemilerinin Atlantik’ten Hint Okyanusu’na kadar uluslararası sularda avcılık yaptıklarına dikkati çeken Kirişci, “Ülkede çok güçlü balıkçılık filosu ve çok kabiliyetli reisler bulunuyor. Su ürünleri alanında söz sahibiyiz.” dedi. Su ürünleri politikalarının ana hedefinin deniz ve iç sulardaki kaynakları koruyarak sürdürülebilir işletilmesini sağlamak olduğunu, Bakanlığa bağlı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğünün bu doğrultuda faaliyetlerine devam edeceğini dile getirdi.

Su Ürünleri İhracatında Rekor Kırıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı ile TÜİK verilerinden derlenen bilgiye göre, Türkiye’nin 2022 yılında su ürünleri ihracatı, bir önceki yıla göre yüzde 5,4 artarak 252 bin tona ulaştı ve rekor kırıldı. İhracatın parasal değeri ise aynı dönemde yüzde 20 artışla 1 milyar 652 milyon dolara çıktı. Aynı dönemde 103 ülkeye su ürünleri ihracatı gerçekleştirildi. Toplam ihracatın üçte ikisi ise Avrupa Birliği (AB) ülkelerine yapıldı.

2022-2023 Balıkçılık Sezonu Verimli Geçti

2022-2023 balıkçılık sezonu özellikle palamut avcılığı bakımından verimli geçerken son yılların en fazla palamut avlanan sezonu yaşandı. Sezon başından geçen yılın kasım ayına kadar fazla avlanamayan hamsi ise kasım, aralık ve bu yılın ocak aylarında yoğun olarak avlandı. Hamsi avcılığının geçmiş yıllarda Tarım ve Orman Bakanlığının kısmi durdurma kararına müteakip, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan denetimlerde hamsi boylarında artış gözlemlendi. Dönem boyunca 125 bin 980 ton hamsi avı gerçekleşti. Bunun yanında 49 bin 982 ton palamut, 14 bin 930 ton istavrit, 5 bin 495 ton lüfer ve 1 bin 162 ton çaça avlandı.

Su Ürünleri Yetiştiricilik Üretimi Büyümeye Devam Ediyor

Su ürünleri yetiştiricilik üretimi 2022 yılında da büyümesini sürdürdü. Bu dönemde çipura, levrek ve alabalık üretimi önemli oranlarda arttı. Geçen yıl çipura üretimi bir önceki sezona göre yüzde 15 yükselerek 153 bin 469 tona, levrek üretimi ise yüzde 1 artışla 156 bin 602 tona ulaştı. Alabalık üretimi de yüzde 14’lük artışla 191 bin 103 tonu buldu. Türkiye’nin marka değeri olan Türk somonu üretimi de aynı dönemde yüzde 43 artarak 45 bin tona yükseldi. İç ve dış pazarda Türk somonuna talep artarak devam ediyor.

Sonuç Olarak

Su ürünleri sektörü Türkiye’nin önemli bir sektörüdür. Bakanlık olarak bu alana destek vererek üretim ve ihracatta rekorlar kırılmıştır. Aynı zamanda su ürünleri yetiştiricilik üretimi de büyümeye devam etmektedir. Bu sektörün sürdürülebilir işletilmesi için Bakanlığa bağlı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü çalışmalarına devam etmektedir. Su ürünleri ihracatının artarak devam etmesi, Türkiye ekonomisi için oldukça önemlidir.,

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.