DOLAR 27,3861 0.25%
EURO 29,0664 -0.07%
ALTIN 1.627,83-0,87
BITCOIN %
İstanbul
18°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Katılım Bankacılığı Sektörü, Yüzde 15 Pazar Payına Ulaşmayı Hedefliyor
  • Manşet24
  • Ekonomi
  • Katılım Bankacılığı Sektörü, Yüzde 15 Pazar Payına Ulaşmayı Hedefliyor

Katılım Bankacılığı Sektörü, Yüzde 15 Pazar Payına Ulaşmayı Hedefliyor

ABONE OL
9 Haziran 2023 12:08
Katılım Bankacılığı Sektörü, Yüzde 15 Pazar Payına Ulaşmayı Hedefliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ziraat Katılım Bankası’nın Türkiye Bankacılık Sektörüne Katkısı

Ziraat Katılım Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın Özdemir, kuruluşun 8. yılı münasebetiyle sektöre ilişkin açıklamalarda bulundu. Ziraat Katılım Bankası’nın sektöre ciddi anlamda katkıda bulunduğunu kaydeden Özdemir, “Aktif büyüklüğümüzü 275 milyara kadar taşıdık. Ülkemizin bankacılık sektöründe ilk 12 bankasından birisiyiz. Bu tempomuzu da inşallah bundan sonra da artırarak devam ettirmeyi hedefliyoruz.” dedi.

Katılım bankaları Türkiye’de 40 yıla yakın bir süredir faaliyet göstermektedir. Ancak 2000’li yıllara kadar sektörün ilerlemesinin önünde birçok engel bulunmaktaydı. Katılım sektöründeki oyunculardan en çok arzu edilen, beklenen kar-zarar ortaklıklarını çoğaltmak olmuştur. Katılım finans sektörünün bankacılık içinden aldığı payın 2000 başlarındaki yüzde 2-2,5 seviyelerinden 2015’te yüzde 4,5 seviyesine çıktığına dikkati çekilmektedir.

Özdemir, sektörde bir tempo yakalandığını ancak bunun istenilen düzeyde olmadığını vurgulayarak, “Kamunun da bu işe girmesiyle birlikte şu an katılım bankacılığının bankacılık sektöründeki payı yaklaşık yüzde 8,5 seviyesini geçmiş durumda ve bu 1,4 trilyonluk bir büyüklüğe işaret ediyor. Hedefimiz 2025 yılında yüzde 15 seviyesine ulaşmak. Bu tempomuzu devam ettirdiğimizde bu hedefe ulaşacağımıza inanıyorum.” dedi.

Dijital Katılım Bankaları

Özdemir, son dönemde Türkiye’de dijital bankacılığın ilk örneklerinin katılım bankacılığı sektöründen geldiğine dikkati çekerek, hali hazırda izni almış olan faaliyete geçmek için hazırlıkları devam eden üç dijital katılım bankasının faaliyete geçeceğini ifade etti. Sektöre katılması planlanan dijital katılım bankalarının 1-2 tanesinin yabancı sermayeli bankalar olacağı ve yeni düzenlemeler, destekler çerçevesinde yeni oyuncularında katılacağını düşünüldüğünü belirtti.

Tarım Finansmanı

Ziraat Katılım Bankası, tarım finansmanı konusunda 150 yılı aşkın süredir özellikle tarım konusunda tecrübeli olan Ziraat Bankası’nın bir iştiraki olarak faaliyet göstermektedir. Ziraat Katılım Bankası, tarıma destek amacıyla şubeleşme faaliyetlerini hızlı bir şekilde sürdürmektedir. Vatandaşların tarımsal finansmana ulaşabilmesi için hem şube sayısının artırılması hem de uzaktan erişim yöntemiyle vatandaşlara Ziraat Katılım müşterisi olma imkanı sağlanmaktadır.

Uluslararası Finansman

Ziraat Katılım Bankası, uluslararası finansmanın KOBİ’lere ulaşmasında aracılık etmektedir. İstisna metoduyla Manisa Şehir Hastanesi’nin finansmanında Ziraat Katılım’ın önemli bir rol oynadığı belirtilmiştir. Pandemi döneminde İslam Kalkınma Bankası’ndan KOBİ’lere yönelik alınan finansman temininin ilk diliminin alındığı ve ikinci dilimiyle birlikte yaklaşık 100 milyon dolarlık bir finansman kaynağının sağlandığı aktarılmıştır.

Elibol Ürünü

Ziraat Katılım Bankası, vatandaşların azami düzeyde getiri temin edebilmesi için hem sukuk, hem de katılım hesaplarının karması hibrit bir modelle daha fazla vatandaşın ve müşterinin getiri elde etmesi için ‘Elibol’ adı verilen ürün çıkarmıştır.

İstanbul Finans Merkezi

Ziraat Katılım Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın Özdemir, İstanbul Finans Merkezi (İFM) ile ilgili açıklamalarda bulunarak, İFM’nin sadece Türkiye’nin ihtiyacını karşılayacak bir proje olmadığını hem Orta Doğu hem de Orta Asya Türk coğrafyasına hitap edecek bir proje olduğunu düşündüklerini belirtmiştir. Katılım finans sektörünün bir oyuncusu olarak orada yerini alan ilk kuruluşlardan birisi olacaklarını kaydetti.

Sonuç olarak, Ziraat Katılım Bankası Türkiye’de katılım finans sektöründe önemli bir konuma sahip olup, sektöre ciddi anlamda katkıda bulunmaktadır. Sektördeki oyuncuların beklenen kar-zarar ortaklıklarını çoğaltmaları hedeflenmektedir. Ziraat Katılım Bankası, tarım finansmanı ve uluslararası finansman gibi alanlarda da et,

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.