DOLAR 20,8880 0.39%
EURO 22,5790 0.2%
ALTIN 1.329,340,55
BITCOIN %
İstanbul
23°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Güneş ve Rüzgar Enerjisi Yatırımlarında Ön Lisans Kapasitesi 10 Bin Megavata Yaklaşıyor
  • Manşet24
  • Ekonomi
  • Güneş ve Rüzgar Enerjisi Yatırımlarında Ön Lisans Kapasitesi 10 Bin Megavata Yaklaşıyor

Güneş ve Rüzgar Enerjisi Yatırımlarında Ön Lisans Kapasitesi 10 Bin Megavata Yaklaşıyor

ABONE OL
21 Mayıs 2023 11:58
Güneş ve Rüzgar Enerjisi Yatırımlarında Ön Lisans Kapasitesi 10 Bin Megavata Yaklaşıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Depolamalı RES ve GES Yatırımlarında Rekor Bekleniyor

Türkiye, son yıllarda enerji sektöründe önemli adımlar atmıştır. Özellikle yenilenebilir enerji kaynaklarına ve depolama sistemlerine yapılan yatırımlar, ülkenin enerji ihtiyacını karşılamada önemli bir rol oynamaktadır. Bu noktada, depolamalı rüzgar enerjisi (RES) ve güneş enerjisi santralleri (GES) yatırımları, ülkemizin enerji politikaları açısından büyük bir önem taşımaktadır.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), depolamalı elektrik üretimi kapsamında başvuruları almaya başlamıştır. Bu kapsamda, depolamalı RES-GES yatırımı başvurusu yapılan kurulu güç miktarı, 252 bin megavatı aşmıştır. Türkiye elektrik kurulu gücünün yaklaşık iki buçuk katı ölçeğindeki bu başvurular, 270 milyar doları bulan yatırım talebine karşılık gelmektedir.

Depolamalı RES ve GES yatırımları, Türkiye’nin dört bir yanında devam etmektedir. Saha çalışmaları özellikle Karaman, Tekirdağ, Kırklareli, Antalya gibi farklı illerde yoğunlaşmıştır. Bu illere önümüzdeki süreçte yenileri de eklenecektir. Yatırımcılar için kamu-özel sektör işbirliği, siyasi ve ekonomik istikrar büyük önem taşımaktadır.

Depolamalı RES ve GES tesisleri, Türkiye’nin yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarından azami düzeyde yararlanmasını sağlayacaktır. Ayrıca, depolama sistemleriyle yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı santraller, baz yük santralleri gibi çalışarak tedarik sürekliliği sağlayacaktır.

Son kurul toplantısında, 974 megavat kapasiteli 11 RES, 500,29 megavat kapasiteli 9 GES olmak üzere toplam 1474,29 megavat kurulu gücündeki depolamalı RES ve GES için ön lisans verilmiştir. Bugüne kadar toplamda 120 projeye 9 bin 514 megavat ön lisans verilmiştir. Bunun 5 bin 603 megavatı rüzgar enerjisi ve 3 bin 911 megavatı da güneş enerjisi santral yatırımlarıdır. Enerji sektörü, depolamalı RES-GES yatırımlarında rekor beklemektedir. Başvurularda zaten bunu net şekilde görmüştük. Kurulumuzun verdiği depolamalı ön lisans kurulu gücü 9 bin 500 megavatı geçmiştir. Bu, sahada 18 milyar dolar düzeyinde yatırım anlamına gelmektedir. Kurum olarak verilen ön lisanslar her hafta artmaktadır.

Ülkemiz, depolamalı RES ve GES yatırımları konusunda büyük bir potansiyele sahiptir. Bu yatırımlar, enerji ihtiyacının karşılanmasında büyük bir önem taşımaktadır. Güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi, ülkemiz için önemli bir enerji kaynağıdır. Depolamalı RES ve GES yatırımları, bu kaynakların daha verimli bir şekilde kullanılmasını sağlayacaktır. Ülkemiz, enerji sektöründe attığı bu adımlarla, geleceğe daha güvenli adımlarla ilerlemektedir.,

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.