DOLAR 22,2149 2.99%
EURO 24,0376 3.01%
ALTIN 1.404,613,20
BITCOIN %
İstanbul
20°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

“Finansal Hizmetler Güven Endeksi Yükselişte: Yatırımcılar Güvenlerini Koruyor!”
  • Manşet24
  • Ekonomi
  • “Finansal Hizmetler Güven Endeksi Yükselişte: Yatırımcılar Güvenlerini Koruyor!”

“Finansal Hizmetler Güven Endeksi Yükselişte: Yatırımcılar Güvenlerini Koruyor!”

ABONE OL
23 Mayıs 2023 11:34
“Finansal Hizmetler Güven Endeksi Yükselişte: Yatırımcılar Güvenlerini Koruyor!”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Mayıs ayına ilişkin Finansal Hizmetler İstatistikleri ve Finansal Hizmetler Güven Endeksi açıklandı. Anket sonuçlarına göre, endeks Mayıs ayında bir önceki aya göre 1,7 puan artarak 150,0 seviyesinde gerçekleşti. Endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde, son üç aydaki iş durumunun FHGE’yi artış yönünde, son üç aydaki hizmetlere olan talep ile gelecek üç aydaki hizmetlere olan talep beklentisi ise FHGE’yi azalış yönünde etkiledi.

Finans ve Sigorta Faaliyetleri sektöründeki güven endeksleri alt sektörlere göre değerlendirildiğinde, 64-Finansal Hizmet Faaliyetleri (sigorta ve emeklilik fonları hariç) ve 66-Finansal Hizmetler ile Sigorta Faaliyetleri için Yardımcı Faaliyetler sektörlerinde bir önceki aya göre sırasıyla 2,0 ve 14,6 puanlık artış, 65-Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Fonları (zorunlu sosyal güvenlik hizmetleri hariç) sektöründe ise bir önceki aya göre 3,4 puanlık azalış gerçekleşti.

Son üç ayda iş durumunda iyileşme olduğu yönündeki değerlendirmeler bir önceki aya kıyasla güçlendi. Son üç ayda hizmetlere olan talepte artış olduğu yönündeki değerlendirmeler ile gelecek üç ayda hizmetlere olan talepte artış olacağı yönündeki beklentiler ise zayıfladı. İstihdama ilişkin değerlendirmelere göre, son üç ayda istihdamda artış olduğunu bildirenler lehine olan seyir azalış olduğunu bildirenler lehine dönerken, gelecek üç ayda istihdamda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyir güçlendi.

Finansal Hizmetler Güven Endeksi’nin yükselmesi, finansal sektördeki kuruluşlar açısından olumlu bir gelişmedir. İş durumunda iyileşme gözlemlenmesi de, sektördeki faaliyetlerin artmasına ve istihdamın artış göstermesine katkıda bulunabilir.

Ülke ekonomisi açısından finansal sektörün önemi oldukça büyüktür. Sektördeki gelişmeler, ülke ekonomisinin genel seyrini de etkileyebilir. Bu nedenle, finansal sektörün güven endeksinin yüksek olması, ülke ekonomisi için olumlu bir işaret olarak kabul edilir.

Sonuç olarak, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın açıkladığı Finansal Hizmetler İstatistikleri ve Finansal Hizmetler Güven Endeksi, finansal sektör açısından önemli bir gelişmedir. Endeksin yükselmesi, sektördeki faaliyetlerin artmasına ve istihdamın artış göstermesine katkıda bulunabilir. Ülke ekonomisi açısından da finansal sektörün güven endeksinin yüksek olması, olumlu bir işaret olarak kabul edilir.,

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.