DOLAR 22,0305 2.12%
EURO 23,6989 2.29%
ALTIN 1.389,212,07
BITCOIN %
İstanbul
22°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Evde Bakım Yardımı Usul ve Esasları Belirlendi: Artık Aileler Daha Bilinçli Hareket Edecek!
  • Manşet24
  • Ekonomi
  • Evde Bakım Yardımı Usul ve Esasları Belirlendi: Artık Aileler Daha Bilinçli Hareket Edecek!

Evde Bakım Yardımı Usul ve Esasları Belirlendi: Artık Aileler Daha Bilinçli Hareket Edecek!

ABONE OL
26 Mayıs 2023 14:09
Evde Bakım Yardımı Usul ve Esasları Belirlendi: Artık Aileler Daha Bilinçli Hareket Edecek!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Evde Bakım Yardımı Yönetmeliği Yayımlandı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, bugün yayımlanan Resmi Gazete’de, Sosyal Hizmetler Kanununun ilgili maddesi kapsamında, bakıma ihtiyacı olan engellilerin evde bakımı için yapılacak yardımın başvuru şekli, değerlendirilmesi, ödenmesi ve diğer hususlarla ilgili usul ve esasları düzenleyen Evde Bakım Yardımı Yönetmeliği’ni duyurdu.

Yönetmelik, engellilik sınıflandırmasına göre tam bağımlı çocuklar için “Çok ileri düzeyde özel gereksinim var (ÖGV)”, “Belirgin ÖGV” ve “Özel koşul gereksinimi var (ÖKGV)” ibareli raporu bulunan, hayatını başkasının yardımı ve bakımı olmadan devam ettiremeyecek durumdaki kişileri kapsıyor. Bu kişilerden, evde bakım heyetince bakıma ihtiyacı olduğu tespit edilmiş ve hanede kişi başına düşen geliri net asgari ücret tutarının 2/3’ünden daha az olanlar, evde bakım yardımı ile desteklenecek.

Yönetmelik ayrıca, evde bakım yardımı ödemelerinin devir, temlik ve haciz edilemeyeceğini hükme bağlıyor. Yönetmeliğin yayımından önce yardımdan yararlanmaya başlayan kişilerin evde bakım yardımı ödemeleri devam edecek. Hane, gelir, sağlık ve benzeri nedenlerle yardımdan yararlanma koşullarında değişiklik olması halinde bu kişilerin durumu yönetmelik kapsamında yeniden değerlendirilecek.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından engelli bireylerin bakım ihtiyaçlarını onların yaşam koşullarını değiştirmeden, alıştıkları ortamda bakımlarının sağlanması amacıyla 2006 yılında evde bakım yardımı uygulaması başlatıldı. Bu hizmetle, tam bağımlı durumdaki engellisine evde bakmak isteyen ailelere aylık 4 bin 336 lira nakdi yardım sağlanıyor. Ayrıca, kurumsal bakım ile evde bakım yardımını, sosyal yardım ve gündüz bakım hizmetlerini birbirini tamamlayıcı şekilde bütünleşik olarak sunan Bakanlık, aile yanında bakımı desteklemeyi hedefliyor.

Sonuç olarak, Evde Bakım Yardımı Yönetmeliği ile engelli bireylerin bakım ihtiyaçlarına yönelik önemli bir adım atılmıştır. Bu yönetmelik sayesinde, engelli bireylerin yaşam koşulları değiştirilmeden, evde bakımlarının sağlanması hedeflenmektedir. Bu yönetmelik, evde bakım yardımından yararlanacak kişilerin haklarını ve yardımdan yararlanma koşullarını belirleyerek, evde bakım yardımı uygulamasının daha etkili ve verimli bir şekilde yürütülmesini sağlayacaktır.,

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.