DOLAR 28,8868 0.03%
EURO 31,4901 -0.06%
ALTIN 1.921,811,72
BITCOIN %
İstanbul
16°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

EPDK, Doğal Gaz Fiyatlarını Belirledi – Son Dakika Haberleri
  • Manşet24
  • Ekonomi
  • EPDK, Doğal Gaz Fiyatlarını Belirledi – Son Dakika Haberleri

EPDK, Doğal Gaz Fiyatlarını Belirledi – Son Dakika Haberleri

ABONE OL
9 Haziran 2023 09:31
EPDK, Doğal Gaz Fiyatlarını Belirledi – Son Dakika Haberleri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Doğal Gaz Dağıtım Şirketleri İçin Yeni Ödeme Usulü

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı (ETKB) tarafından yapılan düzenleme ile doğal gaz dağıtım şirketleri için yeni bir ödeme usulü getirildi. Buna göre, dağıtım şirketleri önceki ay veya aylar içinde katlandığı sistem kullanım bedellerini ve sistem kullanım bedellerine tekabül eden diğer tutarları, dağıtım şirketi yetkililerince onaylanmış icmal tablosuyla birlikte takip eden ilk 5 iş günü içinde ETKB’ye fatura edecek. Bu bedel ve tutarların bakanlık bütçesinden karşılanmasını talep edecekler.

Dağıtım şirketlerinin düzenlediği faturayı talep tarihinden itibaren 10 iş günü içinde ETKB, dağıtım şirketinin banka hesabına aktarmak suretiyle ödeme gerçekleştirilecek. ETKB, dağıtım şirketinden ilave bilgi ve belge istemesi durumunda, söz konusu fıkrada yer alan süre istenen bilgi ve belgelerin tamamlanmasından itibaren başlayacak.

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ tarafından doğal gaz dağıtım şirketleri hakkında ETKB’ye bildirilen de usul ve esaslara konu aylık kesinleşmiş doğal gaz tüketim miktarının, dağıtım şirketine yapılan ödemeye esas tüketim miktarından düşük olması halinde, tüketim miktarları arasındaki farkın faturada belirtilen sistem kullanım bedeli ile çarpılmasıyla bulunan fazla ödeme tutarı, ödeme tarihinden itibaren işletilecek gecikme zammı ile birlikte ilgili şirketin bir sonraki dönem alacağından mahsup edilecek şekilde dağıtım şirketi tarafından sonraki dönem faturasından tenzil edilecek.

Söz konusu fıkrada belirtilen fazla ödemenin uygulama dönemi sonunda oluşması halinde, fazla ödeme tutarı ödeme tarihinden itibaren işletilecek gecikme zammı ile birlikte dağıtım şirketinden defaten tahsil edilecek. Bu usul ve esasların 10’uncu maddesinin ikinci fıkrasında yer alan “yasal faiziyle” ibaresi ise “Ödeme tarihinden itibaren işletilecek gecikme zammı ile” şeklinde değiştirildi.

ETKB tarafından getirilen bu yeni ödeme usulü, doğal gaz dağıtım şirketleri için oldukça önemli bir adımdır. Bu düzenleme ile dağıtım şirketleri, ödemelerini daha düzenli ve hızlı bir şekilde alabileceklerdir. Ayrıca, Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ tarafından doğal gaz dağıtım şirketleri hakkında yapılan bildirimler de daha doğru bir şekilde değerlendirilebilecektir.

Sonuç olarak, doğal gaz dağıtım şirketleri için getirilen bu yeni ödeme usulü, sektördeki şirketlerin işlerini kolaylaştıracak ve daha düzenli bir ödeme düzeni sağlayacaktır. Bu düzenleme ile birlikte sektördeki şirketler arasındaki rekabet de artacak ve sektör daha da gelişecektir.,

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.