DOLAR 22,3211 3.12%
EURO 24,1455 3.33%
ALTIN 1.401,222,95
BITCOIN %
İstanbul
20°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Enerji Projeleri, Türkiye’nin Cari Açığını Azaltacak Anahtar Rolü Oynuyor
  • Manşet24
  • Ekonomi
  • Enerji Projeleri, Türkiye’nin Cari Açığını Azaltacak Anahtar Rolü Oynuyor

Enerji Projeleri, Türkiye’nin Cari Açığını Azaltacak Anahtar Rolü Oynuyor

ABONE OL
13 Mayıs 2023 11:26
Enerji Projeleri, Türkiye’nin Cari Açığını Azaltacak Anahtar Rolü Oynuyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’nin Cari Açığını Azaltmak İçin Enerji Sektörüne Yapılan Yatırımlar ve Politikalar

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre, Türkiye’nin cari açığını azaltmak için 2023-2030 yıllarını kapsayan dönemde cari fazla kapasitesini artırmaya dönük yatırım ve desteklerin yüzde 35,2’sinin teknoloji yatırımlarından, yüzde 21,4’ünün ise turizm gelirindeki artıştan karşılanması bekleniyor. Söz konusu yatırımların cari açığın azaltılmasına katkı sağlayacağına inanan uzmanlar ise bu oranın daha da yüksek olabileceğini belirtiyorlar.

Cari açığın azaltılmasında en büyük payı ise yüzde 41,6 ile enerji sektörüne ilişkin projeler oluşturuyor. Enerji ithalat faturasını etkileyen unsurların başında küresel pazardaki petrol ve doğal gaz fiyatları olduğu için, enerji projelerinin cari açığa etkisi oldukça önemli.

Ülkemizde enerji açısından büyük bir potansiyel bulunuyor. Karadeniz’de yapılan 700 milyar metreküpün üzerindeki doğalgaz keşfi ve Gabar’da yapılan petrol keşfi, Türkiye’nin enerji kaynakları açısından önemli bir adım atmasına yardımcı oldu. Türkiye’nin tüketiminin petrolde günlük 1 milyon varil olduğunu düşünürsek, yeni keşiflerle birlikte Türkiye ihtiyacının yüzde 20-25’ini kendi kaynaklarıyla karşılayabilecek. Bu da enerji ithalatı için ödeyeceğimiz paranın direkt olarak azalacağı anlamına geliyor.

Türkiye’nin enerji arz güvenliğinde temiz kaynak kategorisinde sayılan nükleer enerjinin önemli yeri bulunuyor. Ülkenin toplam elektrik ihtiyacının yüzde 10’unun 4 bin 800 megavatlık Akkuyu nükleer enerji tesisinden karşılanmasıyla enerji ithalatı azalır ve cari açığa pozitif katkı sağlar. Bir diğer kaynak ise yenilenebilir enerji. Yenilenebilir enerji sektöründe yeni ihaleler ve teşvikler sayesinde bu projelerin finanse edilebilirliği ve yatırım iştahı da artıyor.

Bu yıl ülkenin yer altı kaynaklarının ekonomiye kazandırılması yolunda da önemli projelerin hayata geçirildiği belirtiliyor. Bor karbür tesisi ve nadir toprak elementleriyle ilgili yapılan çalışmaların cari açığımıza da pozitif etki edeceği söylenebilir.

Gelecek 10 yılda 100 milyar doların üzerinde etki edebilecek bazı yüksek teknoloji kalemlerin içinde enerji alanına dahil edilebilecek projelerin de olduğuna işaret ediliyor. Özellikle elektrikli araçlar ve parçaları, Türkiye’nin ithal ikame ürünleri geliştirerek cari açığını azaltmasına yardımcı olacak. Elektrikli araç şarj istasyonları kurulmaya başlandı. Batarya ve depolama alanında teknoloji geliştiriliyor. Türkiye, bu alanda da ithal ikame ürünler üretebilecek kapasiteye sahip. Elektrikli araç, nükleer teknoloji, batarya, depolama gibi alanlarda yüksek mühendislik ürünlerini üretmeye başladığımızda tıpkı enerjide olduğu gibi savunma sanayinde de bazı gelişmelere kucak açmış oluyoruz. Bu gelişmeler, aynı zamanda Türkiye’nin cari açığına da katkı sağlayacak hususlar.

Sonuç olarak, enerji sektörüne yapılan yatırımların cari açığımızın azaltılmasında önemli bir rol oynayacağı açıktır. Türkiye’nin enerji kaynaklarını daha etkin kullanması, temiz enerji kaynaklarına yapılan yatırımları artırması, yenilenebilir enerji alanındaki faaliyetlerini desteklemesi ve yüksek teknoloji ürünlerini üretmesi, cari açığımızın azaltılması yolunda atılan önemli adımlardır.,

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.