DOLAR 28,9208 0.08%
EURO 31,4850 -0.1%
ALTIN 1.924,021,84
BITCOIN %
İstanbul
17°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Dezenformasyonla Mücadelemiz Devam Ediyor – Son Dakika Haberleri
  • Manşet24
  • Gündem
  • Dezenformasyonla Mücadelemiz Devam Ediyor – Son Dakika Haberleri

Dezenformasyonla Mücadelemiz Devam Ediyor – Son Dakika Haberleri

ABONE OL
6 Haziran 2023 13:36
Dezenformasyonla Mücadelemiz Devam Ediyor – Son Dakika Haberleri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Twitter’ın, Avrupa Birliği ile sosyal medya platformları arasında imzalanan “2022 Dezenformasyona İlişkin Güçlendirilmiş Uygulama Kuralları” isimli protokolden çekilme kararı alması medya ve iletişim dünyasında ilginç bir gelişme olarak karşılandı. Bu durumdan duyulan rahatsızlık, Avrupa ülkelerindeki kamu otoriteleri tarafından dile getirilmeye başlandı. Sonuç olarak, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Türkiye’nin tutum ve duruşunu hatırlatmak amacıyla bir açıklama yaptı.

Altun, Türkiye’de 2022 yılında yayımlanan 7418 sayılı “Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile internet haberciliğinden çocukların dijital ortamda korunmasına kadar pek çok alanda gerekli düzenlemeler yapıldığını ve “halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yaymanın” suç olarak tanımlandığını belirtti. Türk Ceza Kanunu’nun ilgili maddesinde de “sırf halk arasında endişe, korku veya panik yaratmak saikiyle, ülkenin iç ve dış güvenliği, kamu düzeni ve genel sağlığı ile ilgili gerçeğe aykırı bir bilgiyi, kamu barışını bozmaya elverişli şekilde alenen yayan kimse”nin cezalandırılacağı açıkça belirtiliyor.

Altun ayrıca, Türkiye’den günlük erişimi bir milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcılara Türkiye’de bir temsilci belirleme, kişiler tarafından yapılacak başvurulara, başvurudan itibaren en geç 48 saat içinde olumlu ya da olumsuz cevap verme, istatistiksel ve kategorik bilgileri içeren Türkçe hazırlanmış raporları 6 aylık dönemlerle bildirme gibi yükümlülükler getirildiğini hatırlattı.

Dezenformasyon, bugün ulaştığı boyutlar itibarıyla önümüze koyduğu ulusal ve bölgesel tehlikelerin yanı sıra tüm ülkeleri ve uluslararası toplumun tamamını ilgilendiren bir tehdide dönüşmüştür. Dezenformasyonla mücadelenin önemli bir ayağı ise hiç şüphesiz uluslararası işbirliğinin ve kararlılığın gösterilmesidir. Bu kapsamda ilgili tüm platform, kurum ve kuruluşları, dezenformasyon gerçeğini ve bununla mücadele için uluslararası işbirliğinin gerekliliğini hiçbir çifte standart uygulamadan kabul etmeye ve ilgili adımları atmaya davet ediyoruz.

Fransa’nın Dijitalleşme ve Telekomünikasyondan Sorumlu Bakanı Jean-Noel Barrot, geçen hafta açık ve net biçimde kurallara uymaması durumunda Twitter’ı yasaklayacaklarını açıklamıştı. Altun, Sayın Bakanın kamu düzeniyle ilgili hassasiyetini çok iyi anladıklarını belirtti. Ancak Türkiye söz konusu olduğunda Batılı meslektaşların kamu düzeniyle ilgili hassasiyetlerinin neden görmezden geldiğini anlamadıklarını ifade etti.

AB üyesi ülkelerin yetkilileri gibi biz de hiçbir sosyal medya platformunun dezenformasyon merkezine dönüşmesini istemiyoruz. Ne var ki biz bu mücadeleyi hem sözüm ona tarafsız görünen ve fakat tarafgir bir şekilde Türkiye’de siyasete müdahale etmeye çalışan sosyal medya şirketlerine karşı, hem de Türkiye’deki dijital iletişim platformlarını kamu düzeni namına regüle etme girişimlerimizi engellemeye çalışan Batılı devletlere karşı vermek durumunda kalıyoruz.

Altun, Türkiye’nin yasakçı ve vesayetçi zihniyetle mücadele kadar, başta dezenformasyon olmak üzere toplumu kutuplaştıran her türlü yıkıcı faaliyeti bertaraf etmeyi asli vazifesi olarak gördüğünü belirtti. Altun, Türkiye’nin dezenformasyonla mücadelesinin taviz vermeden kararlılıkla devam edeceğini söyledi.

Sonuç olarak, dezenformasyonla mücadele için uluslararası işbirliğinin gerekliliği kabul edilmeli ve ilgili adımlar atılmalıdır. Türkiye, dezenformasyonla mücadele vizyonu çerçevesinde vatandaşlarının hak ve hukuklarını korumak için gereken her türlü adımı atmaya devam edecektir.,

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.