DOLAR 23,3860 1.18%
EURO 25,2104 0.35%
ALTIN 1.473,630,88
BITCOIN %
İstanbul
22°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Deprem Bölgelerindeki 11 İldeki Elektrik ve Doğalgaz Borçları Silinecek!
  • Manşet24
  • Ekonomi
  • Deprem Bölgelerindeki 11 İldeki Elektrik ve Doğalgaz Borçları Silinecek!

Deprem Bölgelerindeki 11 İldeki Elektrik ve Doğalgaz Borçları Silinecek!

ABONE OL
25 Mayıs 2023 11:36
Deprem Bölgelerindeki 11 İldeki Elektrik ve Doğalgaz Borçları Silinecek!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yayımlanan Olağanüstü Hal Kapsamında Enerji Tüketim Bedellerinin Terkinine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ, afet bölgesi olarak kabul edilen yerlerde konutu ve iş yeri yıkılan, acil yıkılacak olan, ağır veya orta hasarlı hale gelen elektrik ve doğal gaz abonelerinin tüketim bedellerinin terkin edileceğini açıkladı.

Tebliğ uyarınca, Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ\’nin özelleştirilmesi öncesindeki dönemden kalan ve özelleştirme işlemleri sırasında şirketin alacağı olarak devredilen tüketim tutarları da terkin edilecek. Ancak, yasal olmayan yollarla yapılan elektrik ve doğal gaz tüketimleri ile kamu tüzel kişiliğini haiz aboneler ve genel aydınlatma aboneleri tebliğ kapsamı dışında tutulacak.

Tebliğ kapsamında, belirli bir süre zarfında tahakkuk etmiş ancak tahsil edilememiş tüketim tutarları, son okuma tarihinden 6 Şubat 2023\’e kadar olan döneme ait tüketim tutarları ve ödenmemiş faturalar ile bunların ferileri terkin edilecek. Belirlenen esaslara göre, 6 Şubat öncesine ait olup da 6 Şubat sonrasında ilgililerince tutarı ödenmiş olan faturalar terkin edilmeyecek ve bu faturalar için hak talebinde bulunulamayacak.

Konut ve iş yerlerine ilişkin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı\’nın ilgili birimlerinden, tescilli yapılara ilişkin ise Kültür ve Turizm Bakanlığı\’nın ilgili birimlerinden edinilen hasar durum bilgilerine göre, tüketim giderleri terkin kapsamına alınacak tüketim yerleri belirlenecek. Ölçümü tek sayaçtan yapılan birden çok tüketim yerinin farklı binalarda bulunması ve bu tüketim yerlerinin herhangi bir kısmının orta hasarlı, ağır hasarlı, acil yıkılacak veya yıkılmış olması durumunda da sayaca bağlı tüketimin tamamı terkin edilecek.

Söz konusu tüketimlerin faturalandırılması ise, varsa sayaç endeks değerleri esas alınarak, sayaç değerlerinin okunamaması durumunda geçmiş yılın aynı dönemine ilişkin tüketim miktarı esas alınmak suretiyle, geçmiş yılın aynı dönemine ilişkin tüketim miktarı yoksa tahmini tüketim değeri belirleme metodolojisi çerçevesinde tespit edilerek hesaplanacak.

Bu tebliğ, olağanüstü hal kapsamında afet bölgesi olarak kabul edilen yerlerdeki vatandaşların yükünü hafifletmek için yapılmış bir düzenlemedir. Elektrik ve doğal gaz abonelerinin tüketim bedellerinin terkin edilmesi, vatandaşların maddi açıdan rahatlamalarına yardımcı olacaktır. Bu düzenlemeden yararlanmak isteyen abonelerin, konut ve iş yerleriyle ilgili hasar durum bilgilerini ilgili bakanlıklardan edinmeleri gerekmektedir.,

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.