DOLAR 27,3861 0.25%
EURO 29,0664 -0.07%
ALTIN 1.627,83-0,87
BITCOIN %
İstanbul
20°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Deniz Üstü Rüzgar Enerjisi Gücü, Son 10 Yılda 8 Kat Arttı!
  • Manşet24
  • Ekonomi
  • Deniz Üstü Rüzgar Enerjisi Gücü, Son 10 Yılda 8 Kat Arttı!

Deniz Üstü Rüzgar Enerjisi Gücü, Son 10 Yılda 8 Kat Arttı!

ABONE OL
19 Haziran 2023 15:15
Deniz Üstü Rüzgar Enerjisi Gücü, Son 10 Yılda 8 Kat Arttı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Deniz Üstü Rüzgar Enerjisi: Yenilenebilir Enerji Kaynağı Olarak Geleceğin Teknolojisi

Günümüzde, enerji kaynaklarının doğal kaynaklardan sağlanması, enerji ithalatına bağımlılığı artırarak, ülke ekonomilerini zayıflatan bir etken haline gelmiştir. İklim değişikliği ile mücadele etmek amacıyla, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelme, çevresel açıdan önemli bir adım olmakla birlikte, ekonomik açıdan da avantajlar sağlamaktadır. Bu doğrultuda, son yıllarda, dünya genelinde, ülkelerin rüzgar enerjisi yatırımları hız kazanmıştır. Bu yatırımların içinde, deniz üstü rüzgar enerjisi, geleceğin teknolojisi olarak öne çıkmaktadır.

Deniz üstü rüzgar enerjisi, temiz ve yenilenebilir bir enerji kaynağı olarak, elektrik üretimi için kullanılmaktadır. Bu teknoloji, birçok ülke tarafından benimsenmiş ve rüzgar enerjisi yatırımlarında önemli bir yer edinmiştir. Küresel Rüzgar Enerjisi Konseyi (GWEC) ve online istatistik portalı Statista verilerine göre, dünya genelinde rüzgar enerjisi kurulu gücünde yıllık 25 bin megavata kadar artış beklenmektedir.

Deniz Üstü Rüzgar Enerjisi Kurulumunda Yaşanan Artış

İklim değişikliğiyle mücadele etmek amacıyla, enerji yoğun sektörlerde fosil yakıtlardan arınmak isteyen ülkeler, son yıllarda deniz üstü rüzgar enerjisi yatırımlarını hızlandırmıştır. Bu yatırımlar sonucunda, 2022 sonu itibarıyla, deniz üstü rüzgar enerjisi kurulu gücü, 2013’teki 7 bin 171 megavat seviyesine göre 8 kat artarak 63 bin 300 megavata ulaşmıştır. Ayrıca, deniz üstü rüzgar enerjisi kurulumunda, 2023-2027 döneminde 130 gigavat seviyesinde bir hedef belirlenmiştir.

Deniz Üstü Rüzgar Enerjisi Türbin Kapasitesindeki Artış

Dünya genelinde kullanılan deniz üstü rüzgar enerjisi türbin kapasitesi, ortalama 8-10 megavat seviyesindedir. Ancak, son yıllarda yapılan çalışmalarla bu kapasitenin 15 megavata yükseltilmesi için testler devam etmektedir. Yeni teknolojilerin yardımıyla hızla devreye alınan santrallerle artan kapasite ve elektrik üretimi, uzun vadede ithal yakıt maliyetlerinin düşmesine katkı sağlamaktadır.

Deniz Üstü Rüzgar Enerjisi ve Ekonomi

Küresel elektrik sektöründe, deniz üstü rüzgar enerjisi gibi gelişen yenilenebilir enerji teknolojileri ve artan kurulu güç ile istihdama katkı sağlanırken, aynı zamanda elektrik fiyatlarının ucuzlaması hedeflenmektedir. Küresel ölçekte öngörülebilir ve güvenilir piyasa koşullarının sağlanması halinde enerjide yeni teknolojilere yatırımların artacağı hesaplanmaktadır.

Sonuç olarak, deniz üstü rüzgar enerjisi, temiz, yenilenebilir ve ekonomik bir enerji kaynağı olarak geleceğin teknolojisi olarak öne çıkmaktadır. Ülkelerin bu teknolojiye yatırım yapması, hem ekonomik avantajlar sağlayacak hem de çevresel açıdan önemli bir adım olacaktır.,

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.