DOLAR 27,2522 0.16%
EURO 28,9076 0.2%
ALTIN 1.675,91-0,01
BITCOIN 7159800,72%
İstanbul
24°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dünya Mülteciler Günü için duygusal bir mesaj paylaştı.
  • Manşet24
  • Gündem
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dünya Mülteciler Günü için duygusal bir mesaj paylaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dünya Mülteciler Günü için duygusal bir mesaj paylaştı.

ABONE OL
20 Haziran 2023 13:25
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dünya Mülteciler Günü için duygusal bir mesaj paylaştı.
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mültecilerin Yaşadığı Sorunlar ve Türkiye’nin Politikaları

Milyonlarca insan, terör, iç savaş, açlık ve kıtlık gibi sebeplerle evlerini terk ederek göç etmek zorunda kalıyor. Günümüzde yerlerinden edilmiş kişilerin sayısı 110 milyona yaklaşmıştır. Bu insanların bir kısmı doğdukları yerlerin dışında mülteci statüsünde yaşamlarını sürdürürken, bir kısmı da kendi ülkelerinde yer değiştirmek zorunda kalıyor.

Düzensiz göç ve mülteci meselesi, küresel bir meydan okumadır. Türkiye, bu konuda güvenliği ve insan hayatını korumanın yanı sıra asırlardır zulümden kaçanlara sahip çıkan bir millet olarak göçmenlere ev sahipliği yapmaktadır. Türkiye, sığınmacıların güvenli, gönüllü ve onurlu bir şekilde anavatanlarına geri dönüşlerini desteklemekte ve bunun için gerekli projeleri hayata geçirmektedir.

Ancak, Batılı ülkelerde kök saldıktan sonra diğer toplumlara da yayılan mültecilere yönelik nefret söylemleri, Neo-Nazi ideolojisi, Müslüman ve yabancı düşmanlığı gibi marazi akımlar hala varlığını sürdürmektedir. Türkiye, kendi ırkı, kültürü ve inancı dışındaki hiç kimseyi insan saymayan bu akımları insani değerlere ve insanlığın ortak geleceğine tehdit olarak görmektedir.

Son yıllarda, Akdeniz’de devasa bir mülteci kabristanına dönüşmüştür. Geçtiğimiz hafta Ege Denizi’nde yaşanan insani trajedi, kökleri sömürgeciliğe kadar giden kibirli zihniyetin büyük bir etkisi olduğunu göstermiştir. Bu nedenle, uluslararası toplumun, özellikle de kendileri dışında herkese insan hakları ve demokrasi dersi veren ülkelerin artık sorumluluk üstlenmesi gerekmektedir.

Mülteci meselesi, göçe ve zorla yerinden edilmeye neden olan şartların kaynağında ortadan kaldırılmasıyla çözülebilecektir. Aralık 2018’de Türkiye’nin aktif katkılarıyla kabul edilen Mültecilere İlişkin Küresel Mutabakatın uygulanması bu bakımdan çok önemlidir. Gerek Mutabakat’ın uygulanması gerek yükümlülüklere riayet edilmesi noktasında ilgili tüm tarafları daha fazla gayret göstermeye davet ediyoruz.

Dünya Mülteciler Günü, küresel bir farkındalığın oluşmasına, yeni trajedilerin önüne geçilmesine ve yeryüzünün farklı köşelerinde hayata tutunma mücadelesi veren tüm mültecilerin sorunlarının çözülmesine vesile olacaktır. Türkiye, mültecilerin yaşadığı sorunlar konusunda çok hassas ve bu sorunların çözümüne yönelik politikalar geliştirmektedir. Bu politikaların uluslararası toplum tarafından daha fazla desteklenmesi, mültecilerin yaşadığı sorunların çözümüne katkı sağlayacaktır.,

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.