DOLAR 20,8983 0.38%
EURO 22,5424 0.07%
ALTIN 1.329,320,54
BITCOIN %
İstanbul
26°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Çiftçilerin Tarımsal Amaçlı Su Kullanımı Yüzde 50 Desteğe Kavuşuyor!
  • Manşet24
  • Ekonomi
  • Çiftçilerin Tarımsal Amaçlı Su Kullanımı Yüzde 50 Desteğe Kavuşuyor!

Çiftçilerin Tarımsal Amaçlı Su Kullanımı Yüzde 50 Desteğe Kavuşuyor!

ABONE OL
27 Nisan 2023 23:46
Çiftçilerin Tarımsal Amaçlı Su Kullanımı Yüzde 50 Desteğe Kavuşuyor!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı tarafından yayınlanan bir karar ile tarımsal sulama amaçlı su kullanım hizmet bedelinin desteklenmesi hakkında önemli bir adım atıldı. Sulama birlikleri veya kooperatifleri tarafından işletilen sulama sahalarında tarımsal üretim yapan çiftçilerin su kullanım hizmet bedelleri yüzde 50 oranında desteklenecek. Bu sayede çiftçilerin üretim maliyetleri azaltılırken, rekabet güçleri artacak. Aynı zamanda gıda arz güvenliğinin ve tarımsal üretimde sürdürülebilirliğin sağlanması hedefleniyor.

Kararın uygulanması için öncelikle sulama birlikleri veya kooperatifleri tarafından kendi usul ve esaslarına göre belirlenen su kullanım hizmet bedelinin yüzde 50’si su kullanıcısı üretici tarafından ödenecek. Geriye kalan yüzde 50 ise Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ilgili bütçesinden üreticiler adına sulama birliklerine aktarılacak. Sulama birlikleri tarafından oluşturulacak ödemeye esas icmaller Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğüne gönderilecek ve gerekli kontroller yapıldıktan ve onaylandıktan sonra ödenmek üzere Bakanlığa iletilecek. Ödemeler üreticiler adına ilgili sulama birliklerinin hesabına aktarılacak.

Sulama kooperatifleri tarafından üreticiler adına tahakkuk ettirilen su kullanım hizmet bedelini dönemi içinde ödeyen üreticilere yüzde 50 destekleme ödemesi yapılacak. 2023 yılı sonunda sulama kooperatifleri tarafından su kullanım hizmet bedelini ödeyen üreticilere ait icmaller il-ilçe tarım ve orman müdürlüklerine teslim edilecek. Müdürlükler tarafından gerekli kontroller yapılıp onaylanan icmaller, ödenmek üzere Bakanlığa gönderilecek.

Kararın yürürlüğe girmesi için Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı olma şartı aranacak. Bu destekten yararlanacak üreticilerin ÇKS’ye kayıtlarının yapılması gerekiyor. Destek uygulaması, 1 Ocak 2023 tarihinde başlayacak ve 31 Aralık 2023 tarihinde sona erecek.

Bakan Nebati, konu hakkında yaptığı açıklamada, çiftçilerin girdi maliyetlerini azaltmaya yönelik atılan adımlara bir yenisini daha eklediklerini belirtti. Tarımsal sulamadaki enerji maliyetlerini azaltmak amacıyla 2023 tarımsal sulama tarifesinin tarımsal destek bütçesinden yüzde 50 oranında destekleneceğini açıkladı. Böylece, 2023 yılında yüzde 80 artırılan su kullanım hizmet bedeline yapılacak yüzde 50 indirimle su kullanım hizmet bedeli bir önceki yılın seviyelerine, altına inecek.

Bu kararın uygulanması için gerekli kaynak Bakanlığın 2023 yılı tarımsal destekleme bütçesinden karşılanacak. Kararın uygulanmasına ilişkin Ziraat Bankası’na hizmetlerinden dolayı, ödenen destekleme tutarının yüzde 0,2’si komisyon olarak ayrıca ödenecek. Destekleme ödemelerinin denetimini sağlayacak tedbirleri almaya Bakanlık yetkili olacak.

Bu adım, tarımsal üreticilerin maliyetlerini azaltarak rekabet güçlerini arttırırken, gıda arz güvenliğinin sağlanmasına katkıda bulunacak. Tarım sektörü, Türkiye ekonomisi için önemli bir yere sahip olduğundan, bu tarz adımların atılması da sektörün gelişmesine katkı sağlayacaktır.,

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.