DOLAR 20,9045 0.47%
EURO 22,5170 -0.01%
ALTIN 1.330,460,63
BITCOIN %
İstanbul
21°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

BM’den AB Ülkelerine Göç Krizi İçin Uzun Vadeli Reform Çağrısı: Soruna Kalıcı Çözümler Üretin!
  • Manşet24
  • Dünya
  • BM’den AB Ülkelerine Göç Krizi İçin Uzun Vadeli Reform Çağrısı: Soruna Kalıcı Çözümler Üretin!

BM’den AB Ülkelerine Göç Krizi İçin Uzun Vadeli Reform Çağrısı: Soruna Kalıcı Çözümler Üretin!

ABONE OL
26 Mayıs 2023 11:26
BM’den AB Ülkelerine Göç Krizi İçin Uzun Vadeli Reform Çağrısı: Soruna Kalıcı Çözümler Üretin!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AKDENİZ’DEKİ GÖÇ KRİZİ ARTIYOR

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Sözcüsü Shabia Manto, Avrupa’daki göç krizi hakkında açıklamalarda bulundu. Mantoo, bu yıl toplamda yaklaşık 61 bin düzensiz göçmenin Akdeniz üzerinden Avrupa’ya ulaştığını kaydetti. Çoğunluğu (yaklaşık 47 bin) İtalya’ya gelenlerin oluşturduğu bilgisini paylaştı. Mantoo, Orta Akdeniz’de bu yıl tehlikeli göç yolculuğuna çıkan kişi sayısında hızlı bir artış olduğuna işaret ederek, İtalya’ya deniz yoluyla gelen düzensiz göçmen sayısında art arda üç yıldır artış görüldüğünü belirtti.

HAYAT KURTARMA FAALİYETLERİ ÖNCELİKLİ OLMALI

Akdeniz’de hayat kurtarmanın birinci öncelik olarak kalması gerektiğinin altını çizen Mantoo, denizdeki kurtarma faaliyetlerinin köklerinin uluslararası hukuka dayanan insani bir zorunluluk olduğuna, devletler ile sivil toplum kuruluşlarının da buna uygun hareket etmesinin önemine dikkati çekti. Daha fazla devlet öncülüğünde, iyi koordine edilmiş arama kurtarma çabalarına ihtiyaç olduğunu, düzensiz göçmenler için karaya çıkabilecekleri güvenli ve öngörülebilir noktaların bulunması gerektiğini belirtti.

AB’YE GÜVENLİK VE DAYANIŞMA ÇAĞRISI

Mantoo, BMMYK’nin denizde kurtarma ve tüm kıyı devletlerinde güvenli noktalarda karaya çıkmalarının sağlanması için yasal ve ahlaki yükümlülüklerin yerine getirilmesi çağrısında bulundu. Nereden gelirlerse gelsin göçmenleri daha iyi koruyan bir Avrupa Birliği (AB) sağlamak için daha uzun vadeli sığınma reformuna ihtiyaç bulunduğuna işaret eden Mantoo, “BMMYK, AB ülkelerine denizde kurtarma ve sorumluluk paylaşımı gibi önemli konuları da ele alan AB’nin Göç ve İltica Paktı’nı hızla kabul etmeleri ve uygulamaları için çağrısını yineliyor. AB’ye güvenlik ve dayanışmayı Akdeniz’deki ve diğer tüm göç yollarındaki eylemlerinin merkezine koyması için de çağrıda bulunuyoruz.”

Mantoo, düzensiz göçmenler arasından uluslararası korumaya ihtiyaç duyanları tespit etmek için tarama ve iltica prosedürlerinin hızlandırılmasının önemine dikkati çekti. Bu kişilerin güvenli ve onurlu şekilde geri dönebilmelerinin sağlanması gerektiğinin altını çizdi. Denizlerde devam eden can kayıplarının, AB’nin Akdeniz’deki ve diğer tüm göç yollarındaki eylemlerinin merkezine güvenlik ve dayanışmayı koyması gerektiğini gösterdiğine vurgu yaptı. BMMYK, mültecileri, sığınmacıları ve devletsiz insanları desteklemek için AB ve üye ülkelere yardıma hazır olduğunu belirtti.

ORTA AKDENİZ’DEKİ DÜZENSİZ GÖÇ SORUNU

Avrupa’ya yönelik düzensiz göç akınında Orta Akdeniz güzergahı, son yıllarda yoğun hareketlilik gözlenen rotalardan biri olarak öne çıkıyor. Bu güzergahta denizde yardım çağrısı yapan düzensiz göçmenleri, Avrupalı devlet görevlileri yerine genellikle Avrupa menşeli sivil toplum kuruluşları kurtarıyor. Söz konusu STK’ler, AB üyesi devletlerin “güvenli liman” vermemesinden ötürü zaman zaman kurtardıkları düzensiz göçmenleri tahliye etmekte güçlük çekiyor. Kendi imkanlarıyla Akdeniz’i geçebilen ya da kurtarılan göçmenlerin Avrupa’da ilk ayak bastıkları yer ise genellikle İtalya’nın Kuzey Afrika’ya en yakın kara parçası Lampedusa Adası oluyor. Teknelerin alabora olması ya da teknelerdeki aşırı kalabalık nedeniyle susuz ve havasız kalınması yüzünden her yıl çok sayıda düzensiz göçmen, Akdeniz’i geçmeye çalışırken hayatını kaybediyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.