DOLAR 20,9048 0.47%
EURO 22,5952 0.1%
ALTIN 1.330,010,60
BITCOIN %
İstanbul
21°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Belediyelerin borçlarına çözüm aranıyor: Genel bütçe vergi gelirlerinde kesinti planı yapılıyor
  • Manşet24
  • Gündem
  • Belediyelerin borçlarına çözüm aranıyor: Genel bütçe vergi gelirlerinde kesinti planı yapılıyor

Belediyelerin borçlarına çözüm aranıyor: Genel bütçe vergi gelirlerinde kesinti planı yapılıyor

ABONE OL
12 Mayıs 2023 07:12
Belediyelerin borçlarına çözüm aranıyor: Genel bütçe vergi gelirlerinde kesinti planı yapılıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Büyükşehir Belediyeleri, İl Özel İdareleri, Belediyeler ve Bunların Bağlı Kuruluşlarının Borçlarına Karşılık Genel Bütçe Vergi Gelirleri Tahsilat Toplamı Üzerinden Ayrılacak Paylardan Yapılacak Kesintilere İlişkin Esaslarda Değişiklik Yapılmasına Dair Esaslar’ın yürürlüğe konulmasıyla ilgili olarak, Resmi Gazete’de yayınlanan karar, il özel idareleri, belediyeler ve bağlı kuruluşların borçlarına karşılık genel bütçe vergi gelirleri tahsilat toplamı üzerinden ayrılacak paylardan yapılacak kesintilere ilişkin esaslarda değişiklik yapılmasını içermektedir.

1. Neden Değişiklik Yapıldı?

9 Mart tarihli ve 7440 sayılı kanun kapsamında yeniden yapılandırılan borçlar dâhil olmak üzere, kapsama giren borçların genel bütçe vergi gelirleri tahsilat toplamı üzerinden ayrılan paylardan kesinti yoluyla tahsil edilecek olması, il özel idareleri, belediyeler ve bağlı kuruluşları borçlarından kurtarmak için yapılan bir düzenlemedir.

2. Hangi Borçlar Kapsama Alındı?

Değişiklikle, il özel idareleri, belediyeler ve bağlı kuruluşlarının bazı borçları yönünden genel bütçe vergi gelirleri tahsilat toplamı üzerinden ayrılacak paylarından ilave kesintiye gidilecek. Bu borçların yeniden yapılandırılmış borçlar dahil olmak üzere, kapsama alındığı belirtilmektedir.

3. Hangi Kesintiler Yapılacak?

İlgili kurumların aylık taksit miktarlarından mahsup edilmek üzere yüzde 40 oranında kesinti yapılanlar için ilave yüzde 10, yüzde 25 kesinti yapılanlar için ilave yüzde 25 oranında kesinti yapılması öngörülmektedir. Bu kesintiler, il özel idareleri, belediyeler ve bağlı kuruluşlarının borçlarından kurtulmalarına yardımcı olacaktır.

4. Sonuç Olarak

Büyükşehir Belediyeleri, İl Özel İdareleri, Belediyeler ve Bunların Bağlı Kuruluşlarının Borçlarına Karşılık Genel Bütçe Vergi Gelirleri Tahsilat Toplamı Üzerinden Ayrılacak Paylardan Yapılacak Kesintilere İlişkin Esaslarda Değişiklik Yapılmasına Dair Esaslar’ın yürürlüğe konulmasıyla ilgili olarak, il özel idareleri, belediyeler ve bağlı kuruluşlarının borçlarından kurtulmalarına yardımcı olacak bir düzenleme yapılmıştır. Bu düzenleme ile ilgili kurumların aylık taksit miktarlarından mahsup edilmek üzere yüzde 40 oranında kesinti yapılanlar için ilave yüzde 10, yüzde 25 kesinti yapılanlar için ilave yüzde 25 oranında kesinti yapılması öngörülmektedir.,

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.