DOLAR 20,9048 0.47%
EURO 22,5952 0.1%
ALTIN 1.330,010,60
BITCOIN %
İstanbul
21°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

“Bakan Nebati açıkladı: KKM uygulamasının bütçeye olan maliyeti düşüyor”
  • Manşet24
  • Ekonomi
  • “Bakan Nebati açıkladı: KKM uygulamasının bütçeye olan maliyeti düşüyor”

“Bakan Nebati açıkladı: KKM uygulamasının bütçeye olan maliyeti düşüyor”

ABONE OL
21 Mayıs 2023 13:38
“Bakan Nebati açıkladı: KKM uygulamasının bütçeye olan maliyeti düşüyor”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

KKM Nedir? Türkiye Ekonomisine Katkısı ve Faydaları Nelerdir?

Türkiye ekonomisi küresel ekonomik şoklar karşısında hızlı toparlanabilme gücüne ve proaktif çözümler ortaya koyabilme olgunluğuna erişmiş güçlü bir ekonomik altyapıya sahiptir. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin liderliğindeki AK Parti hükümetleri bütçe disiplininden asla taviz vermeden, faiz giderlerinin bütçe içindeki payını 2002’deki yüzde 43,2 seviyesinden bugün yüzde 10,6 seviyelerine kadar nasıl düşürebildiyse; nasıl ki oluşturduğu bu mali alan sayesinde ülkemize asırlık eser ve hizmetler kazandırabildiyse; Kur Korumalı Mevduat ve Katılma Hesapları (KKM) gibi yenilikçi enstrümanlarla da ekonomimize olumlu katkılar sunmaktadır.

KKM uygulaması, Türkiye’deki döviz piyasalarında oluşan panik havası ve yüksek oynaklık sonucu 2021 yılı sonunda devreye alınmıştır. Böylece, söz konusu dönemdeki panik havası bertaraf edilmiş, döviz tevdiat hesaplarının toplam mevduat içindeki payı önemli bir oranda azaltılmış ve döviz kurlarında istikrara katkı sağlanmıştır.

KKM, TL mevduatların ortalama vadesinin uzamasına katkı sağlamasıyla bankacılık sektöründe vade uyumsuzluğu da azaltmıştır. Ayrıca, KKM’nin bütçeye maliyeti giderek azalmaya devam etmiş, toplamda 95,3 milyar lira olarak gerçekleşmiştir. Faiz üst sınırının kaldırılmasıyla, önümüzdeki dönemde de bütçe üzerinde ciddi bir maliyet oluşturması beklenmemektedir.

KKM uygulamasının olumlu etkilerinin yanı sıra, KKM uygulaması devreye alınmamış olsaydı ve döviz kurundaki artış ve dalgalanma aynen devam etseydi; bunun ülkemiz dış borç stoku üzerindeki negatif etkisi yüksek olurdu ve reel piyasaların gelişimi de önemli ölçüde sekteye uğrardı.

O koşullar altında, enerji ve tüm diğer ithal girdilerde, ülkemizde reel sektörün maliyetleri çok daha fazla artar ve oluşan ek döviz ihtiyacı için mevcut küresel finansal ortamda, reel sektörümüz yüksek maliyetlerle daha fazla borçlanmak sorunuyla karşı karşıya kalırdı.

Sonuç olarak, KKM uygulaması Türkiye ekonomisi için önemli bir enstrümandır ve ekonomimize sağladığı faydalar göz önüne alındığında, bu uygulamanın sürekli olarak geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması gerekmektedir. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati liderliğindeki AK Parti hükümetleri, bütçe disiplininden taviz vermeden ve yenilikçi enstrümanlar kullanarak Türkiye ekonomisine güç katmaya devam edecektir.,

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.