DOLAR 28,9050 -0.03%
EURO 31,8306 0.09%
ALTIN 1.902,520,31
BITCOIN %
İstanbul
15°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bakan Kacır’dan 450 Milyon Dolarlık Finansman Müjdesi: Türkiye’nin Ekonomik Büyümesine Katkı Sağlayacak!
  • Manşet24
  • Gündem
  • Bakan Kacır’dan 450 Milyon Dolarlık Finansman Müjdesi: Türkiye’nin Ekonomik Büyümesine Katkı Sağlayacak!

Bakan Kacır’dan 450 Milyon Dolarlık Finansman Müjdesi: Türkiye’nin Ekonomik Büyümesine Katkı Sağlayacak!

ABONE OL
12 Haziran 2023 13:08
Bakan Kacır’dan 450 Milyon Dolarlık Finansman Müjdesi: Türkiye’nin Ekonomik Büyümesine Katkı Sağlayacak!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Yeşil Sanayi Projesi: KOBİ ve Teknoloji Girişimlerinin Yenilenebilir Enerji Yatırımları ve Döngüsel Ekonomi Destekleniyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Dünya Bankası işbirliğiyle hayata geçirdiği “Türkiye Yeşil Sanayi Projesi” kapsamında 450 milyon dolarlık finansman sağlayacak. Proje ile KOBİ ve teknoloji girişimlerinin yenilenebilir enerji yatırımları ve sanayide döngüsel ekonominin desteklenmesi amaçlanıyor.

Projenin amacı, Türk sanayisini AB sınırda karbon mekanizmasına daha hazır hale getirmek ve 2021’de yüce Meclisimiz tarafından onaylanan Paris İklim Anlaşması kapsamında ülkemizin karbon net sıfır hedeflerine daha da yaklaşmasını sağlamak. KOSGEB eliyle KOBİ’lerin yenilenebilir enerji, yeşil dönüşüm yatırımlarını, TÜBİTAK eliyle de döngüsel ekonomiye ve karbon salınımını azaltmaya yönelik AR-GE projelerini destekleyeceklerini belirten Bakan Kacır, Türkiye yeşil sanayi projesinin şimdiden KOBİ’lere, ihracatçılara ve sanayicilere hayırlı olmasını temenni etti.

Proje kapsamında, 250 milyon dolarlık kaynak KOSGEB himayesinde kullanılarak KOBİ’lerin yenilenebilir enerji, kaynak verimliliği, atık yönetimi, döngüsel ekonomi gibi tematik alanlarda gerçekleştirecekleri faaliyetler desteklenecek. TÜBİTAK’a ise 175 milyon dolarlık kaynak tahsis edilerek Türkiye’de veya diğer pazarlarda yeni yeşil teknolojilerin, ürünlerin veya süreçlerin geliştirilmesini içeren yeşil inovasyon faaliyetlerinde bulunan firmalar hedeflenecek.

Projenin teknik destek bileşeni altında, proje yönetimi, tanıtım, ihtiyaç analizi, kapasite geliştirme, yeşil sanayi akademisi, yeşil izleme sistemi ve tanıtım ve yaygınlaştırma iş paketleri yürütülerek projenin etkin yönetilebilmesi sağlanacak.

Bunun yanı sıra, proje endüstriyel firmaların yenilenebilir enerjinin gücünden faydalanmalarını, enerji verimli teknolojileri uygulamalarını ve döngüsel ekonomi prensiplerini benimsemelerini sağlayarak daha sürdürülebilir geleceğin yolunu açacak. Proje, karbonsuzlaştırma, su verimliliği, sürdürülebilir atık yönetimi, yalın üretim ve ham madde verimliliği gibi birçok alanda destek sağlayarak endüstriyel firmaların düşük karbon salınımına sahip, sürdürülebilir ve dayanıklı bir geleceğe doğru geçişini hedefliyor.

Binlerce sanayi firmasının yararlanmasının hedeflendiği proje ile işletmelerin karbon salınımı, kendi tüketimleri için yenilenebilir enerjilere yatırım yapılarak azaltılacak, kaynak verimlilikleri iyileştirilerek yeşil dönüşüm planları geliştirilip uygulanabilecek. Bu sayede firmalar, Avrupa Yeşil Mutabakatına (AYM) kolaylıkla uyum sağlayabilecek.

Türkiye Yeşil Sanayi Projesi, Türkiye sanayisinin rekabet gücünün artırılmasına, ekonomik büyümeye ve istihdam yaratılmasına da katkı sağlayacak. KOBİ ve teknoloji girişimleri, finansman kaynaklarına kolaylıkla erişerek yenilenebilir enerji yatırımlarını gerçekleştirebilecek ve döngüsel ekonomi prensiplerini benimseyerek sürdürülebilir bir geleceğe doğru adım atabilecekler.,

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.