DOLAR 20,7702 -0.11%
EURO 22,6195 1.07%
ALTIN 1.310,45-0,13
BITCOIN %
İstanbul
20°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Arıcılık sektörüne milyarlık destek!

Arıcılık sektörüne milyarlık destek!

ABONE OL
20 Mayıs 2023 11:15
Arıcılık sektörüne milyarlık destek!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Arıcılıkta Destekler ve Türkiye’nin Bal Çeşitleri

Arılar, doğal dengede önemli bir rol oynamaktadır. Bitkilerin gelişebilmesi ve meyve verebilmesi için tozlaşmaya ihtiyaç duyulur. Arılar, tozlaşmayı sağladığı gibi bazı zararları da kontrol altında tutmaktadır. Ayrıca, ürettikleri bal önemli bir gıda kaynağıdır. Bu nedenle, Türkiye’de arıcılık desteklenmektedir.

Arıcılık, 2003 yılından itibaren ‘Hayvancılık Desteklemeleri’ kapsamına alınmıştır. 20 yılda arıcılık destekleri için çiftçilere 1 milyar 12 milyon lira destek sağlanmıştır. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından arıcılık yapan üreticilere 2003-2008 döneminde ana arı ve süzme bal desteği ödemesi yapılmaktaydı. 2008’den itibaren arılı kovan başına damızlık ana arı desteği uygulamasına da geçildi. Arıcılık Kayıt Sistemi (AKS) ile birlik üyesi olan veya olmayan arıcılara kovan başı destek verilmiştir. Birlik üyelerine 30 lira, olmayanlara 20 lira destek sağlanmıştır. Damızlık kraliçe arı başına ise 100 lira destek verilmektedir. Sadece 2022 yılında 74 bin üreticiye 225 milyon lira destek ödemesi yapılmıştır.

Arı ürünleri üretiminin yaygınlaştırılması projesi kapsamında arıcılık için yüzde 50 hibe desteği uygulanmaktadır. Bu proje kapsamında bin 869 kişiye 14 milyon 500 bin lira hibe desteği sağlanmıştır. Ayrıca ekipman ve malzeme yatırımları da desteklenmektedir. 50 ve üzeri arılı kovanla üretim yapan ve 50’nin üzerine çıkarmak isteyen arıcılara düşük faizli kredi imkanı getirilmiştir. Kovan, polen kapanı, elektrikli çit sistemi, bal süzme makinesi, polen temizleme ve kek hazırlama makineleri, güneş enerjisi sistemleri, karavan gibi ilgili ekipman için yatırım kredileri sağlanmaktadır. Destek ve kredilerden yararlanmak isteyenlerin il ve ilçe tarım müdürlüklerinden veya ilgili birliklerden alınacak Arıcılık Kayıt sistemi Belgesi ile banka veya Tarım Kredi Kooperatiflerine, kaymakamlıklarda bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ve Kalkınma Ajanslarına başvurmaları yeterli olmaktadır. AB tarım geliştirme fonları (IPARD) kapsamında 42 ilde 5 bin ile 500 bin avro arasında krediye başvurmak da mümkündür.

Türkiye coğrafyasının hem dağlık hem düz bölgelere sahip olması, bitki florasının çok geniş olması nedeniyle farklı ve tescillenmiş bal çeşitlerine sahip olması dünyanın dikkatini çekmektedir. Çiçek (yayla balı) kestane, kekik, geven, narenciye, pamuk ve ayçiçeği balları öne çıkan bal çeşitleri içinde yer almaktadır. Dünya çam balı üretiminin yüzde 90’ı da Türkiye’de ve özellikle Muğla (yüzde 70’den fazla) civarında gerçekleşmektedir.

2022 yılında Türkiye’de 8,9 milyon arılı kovan ile 118 bin ton bal üretimi ve 4 milyon 165 ton balmumu üretildi. 2022’de üretilen balın 17 bin 168 tonu ihraç edilerek 46 milyon dolar gelir elde edildi. Arıcılıkta hedef, 9 milyona yaklaşan kovan sayısını sabit tutarak verimi artırmaktır.

Arılar, doğal dengenin korunması ve bitki örtüsünün devamı için önemlidir. Arıcılık desteklenmekte ve Türkiye, farklı ve tescillenmiş bal çeşitleri ile dünya çapında dikkat çekmektedir. Arıcılar, destek ve kredilerden yararlanarak arıcılık faaliyetlerini sürdürebilir ve katma değeri yüksek ürünler üretebilirler.,

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.