DOLAR 28,9140 0.08%
EURO 31,4656 -0.16%
ALTIN 1.921,411,70
BITCOIN %
İstanbul
16°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

5 Haziran Dünya Çevre Günü: Plastik Kirliliğine Karşı Küresel Çözüm Arayışları Devam Ediyor
  • Manşet24
  • Dünya
  • 5 Haziran Dünya Çevre Günü: Plastik Kirliliğine Karşı Küresel Çözüm Arayışları Devam Ediyor

5 Haziran Dünya Çevre Günü: Plastik Kirliliğine Karşı Küresel Çözüm Arayışları Devam Ediyor

ABONE OL
5 Haziran 2023 14:30
5 Haziran Dünya Çevre Günü: Plastik Kirliliğine Karşı Küresel Çözüm Arayışları Devam Ediyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünya Çevre Günü: Plastik Kirliliğine Çözüm Önerileri

Dünya Çevre Günü, çevresel sorunlar hakkında bilgi verme ve çevreyi etkileyen alışkanlıkları değiştirme ya da değişime yönelik çalışmalara katılma fırsatı sunan özel bir gündür. Birleşmiş Milletler’in çevreyi koruma konusunda harekete geçme ve farkındalık yaratma konusundaki temel aracı bu özel gündür. Fildişi Sahili’nin ev sahipliği yaptığı bu yılki etkinlikte, Hollanda da destek veriyor. Etkinliğin amacı, plastik kirliliği ve plastiğin ülkeler, kişiler ve kurumlarca sürdürülebilir kullanılmasına odaklanmak olacak.

Plastik kirliliğinin önlenmesi için çözümler sunulan raporda, söz konusu kirliliğin azaltılmasının ekonomik faydaları da vurgulandı. Raporda, 2040’a kadar plastik kirliliğini yüzde 80 azaltabilmek için önce gereksiz plastik üretiminin azaltılmasının önemine işaret edilerek, bu kapsamda 3 aşamalı bir plan önerildi.

İlk aşamada, 2040’a kadar kirliliği yüzde 30 azaltmak hedefleniyor. Bunun için tekrar doldurulabilir şişelerin ve depozito uygulamalarının kullanılması öneriliyor. İkinci aşamada, plastik atıkların geri dönüştürülmesi üzerinde duruluyor. Geri dönüşümün daha karlı ve uygulanabilir hale gelmesi durumunda, geri dönüştürülebilir plastik oranının yüzde 21’den yüzde 50’ye çıkarılabileceği belirtiliyor. Son aşamada ise, plastik ambalaj gibi ürünlerin yerine kağıt veya geri dönüştürülebilir malzemelerin kullanılması tavsiyesi yer alıyor. Bu şekilde plastik kirliliğinde yüzde 17’lik bir ilave düşüş sağlanabileceği ifade ediliyor.

Eğer plastik kirliliğini azaltmayı öngören plan uygulanırsa rapora göre, 1,27 trilyon dolar tasarruf sağlanması öngörülüyor. Plastik kirliliğinin çevreye, sağlığa ve havaya vereceği zararların azaltılması ise 3,25 trilyon dolar daha tasarruf sağlayabilir.

Dünya Çevre Günü, çevre hakkında küresel bir platform haline gelerek insan faaliyetlerinin etkileri konusunda farkındalık yaratmayı hedefliyor. Şu anda 100’den fazla ülkede kutlanıyor ve her yıl belirli bir endişeye dikkat çekmek için bir tema seçiliyor. Çeşitli sponsorlar tarafından desteklenen Dünya Çevre Günü, eğitim yoluyla çevresel değişimi vurguluyor ve dünyanın dört bir yanındaki insanlarda eylem yapma isteği uyandırmayı amaçlıyor.

Dünya Çevre Günü, yıllar içinde büyük ölçüde büyüdü. Her yıl bu özel güne katılan ülke sayısı arttı ve bugün 143 ülkeye ulaştı. Hükümetlere, ünlülere, toplumlara, sivil toplum kuruluşlarına ve şirketlere, planlayabilecekleri farklı etkinlikler ve bu önemli gün için farkındalık yaratabilecek yollar konusunda belirlenen temalarla da ışık tutuluyor. Ayrıca her yıl etkinliklere bir ülke ev sahipliği yapıyor.

Dünya Çevre Günü, insanların alışkanlıklarını değiştirme gibi uzun vadeli değişimi teşvik etmek için bir fırsattır. LED ampullere geçmek, geri dönüşüm yapmak ve enerji tasarrufu sağlamak gibi seçimleri alışkanlık haline getirerek, çevre ve geleceğimiz için önemli bir adım atabiliriz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.