DOLAR 23,3860 1.18%
EURO 25,2104 0.35%
ALTIN 1.473,630,88
BITCOIN %
İstanbul
22°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

1 Mayıs: Emek ve Dayanışma Günü Coşkusu Başladı!

1 Mayıs: Emek ve Dayanışma Günü Coşkusu Başladı!

ABONE OL
1 Mayıs 2023 12:18
1 Mayıs: Emek ve Dayanışma Günü Coşkusu Başladı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, dünya genelinde işçilerin hakları ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi için düzenlenen bir gündür. Bu gün, 1886 yılında Chicago’da gerçekleştirilen işçi grevleri sonrasında ortaya çıkmıştır. O dönemde işçiler, 8 saatlik çalışma süresi talebiyle fabrikalarda grev yapmışlardı. Ancak bu grevler sırasında polisin açtığı ateş sonucu birçok işçi hayatını kaybetmişti.

Bugün, dünya genelinde birçok ülkede 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü olarak kutlanmaktadır. Türkiye’de de her yıl 1 Mayıs’ta işçi sendikaları tarafından düzenlenen etkinliklerle kutlanmaktadır.

1 Mayıs Etkinlikleri

Bu yıl da Türkiye genelinde 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla birçok etkinlik düzenlenecek. Ankara’da Anadolu Meydanı’nda açık hava toplantısı yapılacak. İstanbul’da ise bazı meslek birlikleri ve sendikalar, Maltepe Miting Alanı’nda kutlama yapacak.

Ancak güvenlik önlemleri de bu etkinliklerle birlikte devreye girdi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Taksim Meydanı, Talimhane, Tarlabaşı, Divan Kavşağı, Gezi Parkı etrafı, Atatürk Kültür Merkezi tarafı, The Marmara Oteli önü ve Sıraselviler ile İstiklal Caddesi’ne kadar tüm çevreyi demir bariyerlerle çevirdi. Ayrıca polis ekipleri, atlı ve köpekli güvenlik tedbirleri kapsamında İstiklal Caddesi’nde devriye geziyor.

İstanbul’da 1 Mayıs dolayısıyla 6 ek deniz seferi düzenlenecek. Kişiselleştirilmiş İstanbulkart kullananlar, toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilecekler. Ulaşım İstanbul’un Twitter hesabından yapılan açıklamaya göre, Sarıyer, İstinye, Bostancı, Maltepe, Paşabahçe, Çengelköy, Avcılar, Bakırköy, Beşiktaş, Eyüp ve Kasımpaşa güzergahlarında 6 ek deniz hattı hizmet verecek.

Ankara’da da Anadolu Meydanı’nda düzenlenecek etkinlikler nedeniyle bazı yollar trafiğe kapalı olacak. İhtiyaç olması halinde Anıt Caddesi’nin Turgut Reis Caddesi ile Anadolu Meydanı arasındaki bölümü ve buraya açılan cadde/sokakların tamamı çift yönlü araç trafiğine kapalı olacak. Etkinlik sona erinceye kadar Anıt Caddesi ve buraya açılan cadde/sokakların tamamı, Gençlik Caddesi’nin Akdeniz Caddesi kesişimi ile Anıt Caddesi kesişimi arasındaki bölümü ve buraya açılan cadde/sokakların tamamı, Dögol Caddesi’nin Beşevler Kavşağı ile Anadolu Meydanı arasındaki bölümü ve buraya açılan cadde/sokakların tamamı, GMK Bulvarı’nın Strazburg Caddesi kesişimi ile Anadolu Meydanı arasındaki bölümü ve buraya açılan cadde/sokakların tamamı çift yönlü trafiğe kapalı olacak.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, işçilerin hakları ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi için dünya genelinde kutlanan bir gündür. Türkiye’de de her yıl 1 Mayıs’ta işçi sendikaları tarafından düzenlenen etkinliklerle kutlanmaktadır. Ancak güvenlik önlemleri de bu etkinliklerle birlikte devreye girmektedir. İstanbul’da 1 Mayıs dolayısıyla 6 ek deniz seferi düzenlenecek ve kişiselleştirilmiş İstanbulkart kullananlar, toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilecekler. Ankara’da da Anadolu Meydanı’nda düzenlenecek etkinlikler nedeniyle bazı yollar trafiğe kapalı olacak.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r